Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bosna Hersek’te

11 Temmuz 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bosna Hersek’te

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetle birlikte resmî ziyaret kapsamında Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyeti Saraybosna Uluslararası Havalimanına gelişinde, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegovic ve eşi Sabija İzzetbegoviç, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic, Boşnak heyet, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç ile büyükelçilik personeli tarafından karşılandı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyetle Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in kabrinin de bulunduğu Kovaçi Şehitliği'ni ziyaret etti. Başkan Erbaş, merhum Aliya Izetbegoviç'in kabri başında dua ederek, “Ya Rabbi, Bosnalı kardeşlerimizi katleden zalimlere bir daha fırsat verme” niyazında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegovic ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulundu.

Görüşme sonrasında Bosna Hersek’te olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz'da Bosna Hersek'in gösterdiği dayanışma için şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. FETÖ, toplumun her alanına kollarını dolamış, bir ahtapot gibi varlığını sürdürmeye çalışıyor. Bu alandaki mücadele ise büyük çaba gerektiriyor. FETÖ'nün Bosna Hersek'teki yapılanmasının da karşılıklı çabalarla kısa zamanda sonlandırılmasını bekliyoruz. Bu konuda her türlü iş birliğine açığız” dedi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) 6. Olağan Genel Kuruluna katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dininize ve dilinize çok iyi sahip çıkın. Bunları kaybettiğinizde kaybolursunuz. Çocuklarınıza ana dillerini en iyi şekilde öğretmenin yanında, bulunduğu ülkenin en iyi eğitimini almasını çalışın. İyi Türkçe bilmeyen, iyi Almanca İngilizce, diğer dilleri de iyi şekilde öğrenemez, konuşamaz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Uluslararası Saraybosna Üniversitesi tarafından kendisine tevdi edilen fahri doktora için düzenlenen törene katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada bu unvanı hayatı boyunca iftiharla taşıyacağını söyledi.

“Eğer dünya, BM Güvenlik Konseyi'nin bu 5 üyesine teslim olacak olursa yandık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sürekli sırtı sıvazlanan zalimler, dünyayı hepimiz için yaşanılmaz hale getiriyor. Onun için diyoruz ki, 'Zalimler için yaşasın cehennem” ifadelerini kullandı.

Ziyaret’e Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan katıldı.

Programların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet Bosna Hersek'ten ayrıldı.