Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Sabah Namazında Gençlerle Buluştu

11 Temmuz 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Sabah Namazında Gençlerle Buluştu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğünün Fatih Camii’nde düzenlediği ‘Gençlik Buluşması’na katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğünün"Gençler Fetih Ruhuyla Fatih Camisi'nde Buluşuyor" temasıyla Fatih Camii’nde düzenlediği ‘Gençlik Buluşması’na katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa katılan Mescid-i Aksa imamı Züheyr Sabbah, teheccüt namazı kıldırdı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, programda sabah namazını kıldırdı. Başkan Erbaş, namaz sonrası yaptığı konuşmada kıyamet günü Allah’ın himayesi altında gölgelenecek olan gruplardan birinin de gönlü mescitlerde, camilerde neşe bulan gençlerin olacağını söyledi.

Camilerin fonksiyonel olarak kullanılmasının önemine dikkat çeken Başkan Erbaş, “Peygamber Efendimiz, saadet asrında mescitleri aynı zamanda bir ilim merkezi olarak kullanıyor, Ashab-ı Suffa’yı, mescitte eğitiyordu. Fatih Camii’nde eskiden bu yana bir köşesinde hadis dersleri, bir köşesinde fıkıh dersleri, diğer köşesinde tefsir dersleri veriliyordu. Dolayısıyla camilerin günümüzde de sadece namaz kılınan yerler olmaktan çıkması ve birer ilim merkezi olmasını arzu ediyoruz” dedi.

Başkan Erbaş, insanların dünyada sahip olduğu nimetlerin farkına vararak, Allah’ın rızasını kazanmak için daha çok çalışması ve çaba sarf etmesi gerektiğini kaydetti.

Gençlerin camilerde buluşması çok önemli olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Bu vesileyle sabahın bu seher vaktinde Fatih Camii’ne gelen genç kardeşlerimizi gönülden tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Mescid-i Aksa imamı Züheyr Sabbah “Şu ülke (Türkiye) her türlü beladan muhafaza olsun”

Mescid-i Aksa imamı Züheyr Sabbah ise yaptığı konuşmada, gördüğü kalabalığın kendisine bayram gününü hatırlattığını belirterek, "O bayram günü ki nasıl burada toplandınız, bu toplantının aynısını Mescid-i Aksa'da birlikte yapmayı umuyorum." dedi.

Sabbah, "Biz sizin torunlarınız, sizin evlatlarınızız. Biz Osmanlı'nın evlatlarıyız. Siz her zaman bizim atamızsınız, babamızsınız. Rabbim'den dilerim ki şu ülkenin üzerinde her zaman, her daim güvenlik olsun, emniyet olsun ve her türlü beladan muhafaza olsun" ifadelerini kullandı.

Programda Kur'an-ı Kerim hatmi ve duaların ardından, gençlerden oluşan ilahi grubu, ilahiler okudu. Daha sonra ise tesbihat yapıldı.

Buluşmada, katılımcılara kahvaltı ikramında edildi.