Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Singapur Ankara Büyükelçisi Selverajah’ı Kabul Etti

11 Temmuz 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Singapur Ankara Büyükelçisi Selverajah’ı Kabul Etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Singapur Ankara Büyükelçisi A Selverajah’ı kabul etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığına hoş geldiniz. Ziyaretinizden memnun olduk, çok teşekkür ederim” dedi.

Türkiye ve Singapur arasında tarihten gelen güçlü ilişkiler olduğuna değinen Başkan Erbaş, “Singapur ile tarihten gelen çok güçlü ilişkilerimiz var. Farklı kültür ve inançlardan insanları bir arada barış içerisinde yaşatma hususunda iki ülke de tarihi tecrübeye sahiptir” diye konuştu.

Dünyada son zamanlarda yükselen ırkçı ve mezhepçi hareketlere dikkat çeken Başkan Erbaş, “Son yıllarda bazı aşırı ırkçı ve mezhepçi hareketlerin yükseldiğini görüyoruz. Arakan Müslümanlarına yapılan zulüm, bütün dünyanın gözü önünde cereyan etti. Bu ırkçı ve mezhepçi anlayışların yükseldiği bir dönemde Singapur ve Türkiye örneği bizi mutlu etmektedir” İfadelerini kullandı

Başkan Erbaş kabulde İslam’ın insana verdiği öneme vurgu yaparak şunları söyledi,

Bizim inancımızda, İslam’da insanlar ırklarına, kültürlerine göre değil, insan olmalarına göre değerlendirilir. Allah katında üstün insan ahlakına göre, yaşayışına göre değerlendirilir. İnancını en güzel kim yaşıyorsa, üstün olan odur. Bununla ilgili bizim hem kitabımız Kur’an’ı Kerim’de hem de Peygamber efendimizin hadislerinde hükümler vardır. 

Peygamber efendimizin veda haccında söylediği şu sözler gerçekten çok anlamlıdır. “Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız, Âdem de topraktandır. Beyazın siyaha, siyahın beyaza; Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap olana hiçbir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak Allah katında kim en güzel işleri yapıyorsa onundur.

Konuk Büyükelçi, kabulünden dolayı Başkan Erbaş’a teşekkür edip, göreve yeni başlamasından dolayı ‘hayırlı olsun’ dileklerinde bulunarak,” Bizi ağırladığınız ve ayrıca Singapur hakkındaki görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Sizin de bahsettiğiniz üzere Türkiye ve Singapur arasında çok güçlü ilişkilerimiz bulunmaktadır. Aynı zamanda bu ilişkileri daha da güçlendirmek istiyoruz” dedi.