Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Yeni Hizmet

9 Nisan 2018 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanlığı, sahih dini bilginin doğrudan vatandaşa ulaşabilmesi adına yeni bir hizmeti daha hayata geçirerek alo fetva hattı’nı, e-devlet’e taşıdı. E-devlet üzerinden 'dini soru sor' bölümünü tıklayan vatandaşlar, artık dini sorularını Din İşleri Yüksek Kurulu’na buradan sorabilecek.

  Vatandaşlar dini sorularını, Diyanet İşleri Başkanlığı’na artık e-devlet üzerinden soracak. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı ilahiyatçıların toplumu ayrıştıran değerlendirmelerine karşı göreve çağırdığı Diyanet İşleri Başkanlığı, dini açıdan sahih bilginin halka ulaşması için yeni iletişim kanallarını devreye sokmak için hareket geçti. Buna göre www.turkiye.gov.tr adresine yeni eklenen “dini soru sor” bölümünü tıklayan vatandaşlar, buradan Din İşleri Yüksek Kurulu'na merak ettikleri konuya ilişkin dini sorularını yöneltebilecek. 

Vatandaşlar; internet sitesi üzerinden en fazla 2 bin karakterle soru yöneltebilecek. Soru ekranında eğitim durumu, cep telefonu numarası, e-posta adresi gibi bilgi hanelerini zorunlu olarak dolduracak. Bu sayede sağlanan imkânın suiistimal edilmesinin de önüne geçilecek.

Sisteme girenler, ahlak, aile hayatı, inanç, hurafeler, dinler, dua ve zikir, hac, umre, Hz. Peygamber, kadınlara özel, Kur'an-ı Kerim, mezhepler, namaz ve oruç gibi ana konulardan birisini seçecek.

Kişi ve kurumları hedef alan, üçüncü şahısları ilgilendiren ve dini içerikli olmayan sorular cevaplandırılmayacak.