Diyanet Kütüphanesinde Haftasonu Hizmeti

15 Ocak 2018 Pazartesi

Kitapseverleri yakından ilgilendiren bir haberimiz var sırada. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın zengin kaynakları barındıran kütüphanesi, artık hafta sonu da okuyucuların hizmetinde olacak. İnsanlar 150 bine yakın eserin bulunduğu kütüphaneden daha fazla yararlanabilecek.

Başkanlık Kütüphanesi Artık Cumartesi Günleri 9:00-17:00 Saatlerinde de Açık 

Kitapseverler, araştırmacılar ve öğrenciler diyanet işleri başkanlığı kütüphanesinde kitaplarla doyasıya haşır neşir olabilecek. Çünkü kütüphane cumartesi günleri de okuyucuları ağırlayacak. Diyanet İşleri Başkanlığı yerleşkesinde yer alan ve yaklaşık 150 bin eserin yer aldığı kütüphane artık kitapseverlerle haftasonu da buluşacak. Özellikle cumartesi günleri saat 9-17 arasında kitapseverler bu özel eserlerden yararlanma imkanı bulacak.

6 ay önce açılan başkanlığın yeni kütüphanesi şimdiye kadar yanlızca hafta içi faaliyet gösteriyordu. Ancak bu durum hem okula giden öğrencilerin hem de çalışan insanların kütüphaneden kolayca yararlanmasının önüne geçiyordu. Her kesimden insanın kütüphaneden faydalanması için haftasonu uygulaması başlatıldı.

5 katlı merkez kütüphanesi, arşiv bölümü, nadir eserler bölümü, özel okuma odaları, görme engelliler için sesli kütüphanesi ve daha bir çok özelliğiyle okuyuculara huzurlu bir okuma ve inceleme imkanı sunuyor. Özellikle peygamber efendimiz Hazreti Muhammed’in anlatıldığı kaynaklarının yer aldığı bölüm ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. 

Başkanlık kütüphanesindeki bir diğer özel bölüm ise Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan eserlerin özel bir koruma yöntemiyle saklandığı nadir eserler bölümü.