Diyanet’te Bayramlaşma

18 Haziran 2018 Pazartesi
Diyanet’te Bayramlaşma

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Başkanlık merkez teşkilatında görev yapan personelle bayramlaştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen bayramlaşmada bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, personelin Ramazan Bayramını tebrik etti.

Diyanet ailesi olarak yoğun ve güzel bir ramazan geçirdiklerini ifade eden Başkan Erbaş, “Bir taraftan milletimize ve insanlığa en iyi şekilde hizmet edebilme gayretiyle birimlerde daha yoğun çalıştınız, diğer taraftan özel hayatınızda iftarlarla, ibadetlerle güzel ve bereketli bir ramazan ayı geçirdik” dedi.

Başkan Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı’nın bu sene 84 ülkeye yardım götürdüğünü, iftar sofraları kurduğunu ve 90 bin aileye gıda paketi dağıttığını söyledi.

Ramazan teması olarak belirledikleri “israf” konusunu ülke genelinde kapsamlı faaliyetlerle ele aldıklarını dile getiren Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“İftar sofralarımızı da bu anlayışa uygun şekilde gerçekleştirmeye çalıştık. “Afiyet olsun, İsraf olmasın” dedik bunun da geri dönüşlerini de bize mutluluk verecek derecede iyi noktalarda aldık. Büyükelçiler iftarı gibi, basın mensupları iftarı gibi organizasyonları kurumuzun yemekhanesinde kendi yemekhane personelimizin desteğiyle düzenlememiz de kanaatimce daha anlamlı oldu. Bu hizmetlerde görev alan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Başkan Erbaş, Diyanet Tv’nin ramazan faaliyetlerinin ilgiyle takip edildiğini kaydetti.

“1980 yılında imamlığa başladığım andan bugüne kadar 18 yıl hizmet ettiğim ve yaklaşık olarak 9 aydır da başkanlık emanetini taşıdığım bu kurumda sizler gibi seçkin bir ekiple çalışmaktan dolayı onur duyuyorum ve kendimi şanslı hissediyorum” diyen Başkan Erbaş, “İnşallah bu birlik ve beraberliğimiz, hizmete yansıyacak. Milletimize hem din hizmetini hem de din eğitimini ulaştırmada, kanunun bize verdiği, toplumu din konusunda aydınlatma vazifemizi daha nitelikli bir şekilde yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Hiçbir sorumluluğumuzu öteleme lüksümüz yok”

Diyanet İşleri Başkanlığı, konumu, potansiyeli ve hizmetleri açısından ülkemizin çok önemli kurumlarından biri olmasının yanında dünyanın birçok ülkesinde ve bölgesinde hizmet sunan küresel bir teşkilat olduğuna dikkat çeken Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Bu süreçte daha yakından gördük ki ülkemizin bütün kurumlarının ve milletimizin yanında dünyadaki bütün Müslüman ülke ve toplulukların da bize ilgisi ve bizden beklentisi var. Hem gittiğimiz yerlerde hem de yurtdışından Başkanlığımızı ziyaret için gelen heyetleri dinlediğimizde bunu görüyoruz. İşte bu büyük onurun da, sorumluluğun da sahibi bizleriz. Hep beraber bu sorumluluğun gereklerini yerine getireceğiz. Biz burada, merkezde ne kadar iyi, düzenli ve özveriyle çalışırsak, teşkilatımıza ne kadar umut ve heyecan katarsak, taşradaki bütün meslektaşlarımız o kadar çok hizmet edecek ve bütün yeryüzünde umutla bize bakanların yüzündeki tebessüm o kadar artacaktır. Bunun için işimiz vaktimizden daha çok ve hiçbir sorumluluğumuzu öteleme lüksümüz yok. Onun için ben diyorum ki, hasta olacak, yorulacak zamanımız yok. Hasta olmamak, yorulmamak için tedbirlerimiziz alalım. Aksi halde ümmet ve insanlık için bizden istenen ve yapmamız gerekirken yapmadığımız işlerin hesabını Allah’ın huzurunda veremeyiz. Artık insanların gelmesini beklemeden biz gitmek, ellerinden tutmak, gönüllerine dokunmak zorundayız. Başta bütün mensuplarımız olmak üzere, herkese karşı, kırmadan, kucaklayıcı bir tavırla, gösterişten uzak samimi bir kalp ile insanlarımıza yaklaşmak durumundayız.”

“Bizim idealimiz bütün insanlığın huzurudur”

İnsanın hayatında idealin önemine işaret eden Başkan Erbaş, “İnsan ideali kadardır ve insan derdiyle insandır. Dert konuşturur, dert hareket ettirir. Derdimiz olursa yapmış olduğumuz işlerin sonucu da bereketli olur. Bizim idealimiz bütün insanlığın huzurudur. Derdimiz de insanlığın derdidir. Asıl kazancımız Rabbimizin huzuruna vardığımızda yüzümüzü ağartacak olan hizmetlerimizdir. Hayallerinin peşinde koşmayan ve idealini kaybedenler için “İnsanların çoğu 25 yaşında ölür, 70 yaşında gömülür” denilir. Yani insan heyecanını, idealini, yaşama sevincini kaybettiğinde tükenmeye mahkûm olur” ifadelerini kullandı.

“Ümmetin ve insanlığın sorunlarına ve çıkış yollarına dair çalışmalar yapmak zorundayız”

“Üç açıdan mutlaka kendinizi geliştirmeli ve geleceğe hazırlamalıyız” diyen Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Birincisi; imkânları, potansiyeli ve hizmetleriyle dünya çapında bir teşkilatta hizmet ediyorsunuz. Başkanlığın gelecek perspektifi, hizmet planlamaları, sorunları, çözüm yolları gibi alanlarda kafa yormalıyız. Bilhassa çalıştığınız alana bütün yönleriyle vakıf olmalıyız. Bu anlamda getireceğiniz her türlü teklif, hizmet ve proje için müteşekkir olacağımdan ve her türlü destek ve teşvikte bulunacağımdan hiç şüpheniz olmasın. İkincisi; Yaşadığımız toplumu ve dünyayı tanıma, ümmetin ve insanlığın sorunlarına ve çıkış yollarına dair çalışmalar yapmak zorundayız. Bunun için mutlaka okumalarımız olmalı, ders halkaları ve müzakere ortamları oluşturmalıyız. Merkez teşkilatımız sadece teknik ve planlama yönüyle değil, entelektüel olarak da taşra ve yurtdışı teşkilatımızın motoru olmalıdır. Üçüncüsü; kişisel formasyonlarımızı, kariyerimizi ve yeteneklerimizi sürekli geliştirmeyi ihmal etmeyelim. Bilgisayar programları, yabancı dil gibi alanlarda çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bunları ihmal etmediğinizde emin olun her şeyden önce Allah emeklerinizi zayi etmeyecek ve gayretlerinizin karşılığını nasip edecektir.”

“Statülerimiz, bulunduğumuz kadrolar sadece bizim sorumluluğumuzu ifade eder”

Başkan Erbaş, her şeyden önce kardeşler topluluğu olduklarının altını çizerek “Statülerimiz, bulunduğumuz kadrolar sadece bizim sorumluluğumuzu ifade eder. Allah’a kulluk ve imanda kardeşlik açısından farkımız yoktur. İnsan olmanın gereği değişik görüşler, tercihler, zaman zaman sorunlar olabilir. Ama asla grupçuluk, sendikacılık, hemşericilik ya da benzer hiçbir şey kardeşlik hukuku ve ahlakının önüne geçmemeli ve adaleti, liyakati ve muhabbeti zedelememeli” diye konuştu.

Bayramlaşmaya Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Huriye Martı, Prof. Dr. Ramazan Muslu, Başkanlığın üst düzey yöneticileri ve merkez teşkilatta görev yapan personel katıldı.