Diyanet ve Bosna Hersek İslam Birliği arasında işbirliği protokolü imzalandı

2 Mart 2015 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Bosna Hersek İslam Birliği arasında dini alanlarda işbirliği yapmak üzere protokol imzalandı. İmza törenine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Hüseyin Efendi Kavazoviç katıldı. 

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, törende yaptığı konuşmada Türkiye ile Bosna Hersek Müslümanları arasında sadece yazılı belgelerde değil gönüller arasında da protokoller imzalandığını belirtti. İki toplum arasındaki ilişkilerin ebediyen sürmesini dileyen Başkan Görmez, kurumlar arasındaki işbirliğinin önemine değindi.

 

Bosna Hersek İslam Birliğinin sadece Bosna Hersek için değil Balkanlar ve Avrupa’daki Müslümanlar için de önemli bir kurum olduğunu ifade eden Başkan Görmez, şöyle konuştu:

 

“Hüseyin Efendi Kavazoviç’in başkanlığında Bosna Hersek İslam Birliğinin yeniden yapılandığını duymaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Cenab-ı Hak çalışma ve hizmetlerinde güç ve kuvvet versin.  Endülüs, İslam medeniyeti için ne kadar önemliyse, Bosna da o kadar önemlidir.”

 

13 maddeden oluşan protokol ile iki kurum arasında çeşitli alanlarda ve özellikle dini yayıncılık alanında işbirliği yapılacak.