Diyarbakır’da Acı Olay

2 Aralık 2015 Çarşamba
Diyarbakır’dan çok üzücü bir haber geldi dün… Kulp İlçesi Müftülüğüne bağlı yatılı Kur’an kursunda yangın çıktı. 6 öğrenci hayatını kaybetti… 3 öğrenci de yaralandı. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Diyanet  de Başkan Görmez’in talimatıyla 2 müfettiş görevlendirdi… Görmez, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü ve Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanını inceleme yapmak üzere Diyarbakır’a gönderdi. 

Yatılı Kur’an Kursundaki Yangında 6 Öğrenci Hayatını Kaybetti, 3 Yaralı Var

Diyarbakır’ın Kulp İlçe Müftülüğüne bağlı Karaağaç Mahallesi’ndeki yatılı Kur’an kursunun yatakhane bölümünde gece saat 03.00 sıralarında yangın çıktı. Yangında, yaşları 15 ila 23 arasında değişen 6 erkek öğrenci hayatını kaybetti. 3 öğrenci de ağır şekilde yaralandı. yaralılar, Dr. Abdullah Biroğul Kulp İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
 
Yangının, öğrencilerden birinin battaniyesinin elektrikli sobaya temas ederek tutuşması sonucu çıktığı belirlendi. 15’i aşkın öğrencinin eğitim gördüğü kurstaki yangınla ilgili olarak Kulp Cumhuriyet Başsavcılığınca Adli ve İdari soruşturma başlatıldı. Diyanet 'de Başkan Mehmet Görmez’in talimatıyla iki müfettiş görevlendirdi. Görmez ayrıca, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Ali Erbaş ve Kur’an kurslarından sorumlu Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Bünyamin Albayrak’ı olayı incelemek üzere bölgeye gönderdi. 
 
Vali Hüseyin Aksoy, İl Müftüsü Burhan İşliyen ve Kulp Müftüsü Selahattin Özçelik’i arayarak bilgi alan Görmez, kamuoyunu da bilgilendirdi;
 
"Öncelikle vefat eden yavrularımıza rahmet diliyorum acılı anne babalarına kederli ailelerine buradan sabır ve metanet diliyorum. Başkanlık olarak olayı öğrendiğimiz andan itibaren bu acı hadiseyi konuyla ilgilenmeye devam ediyoruz. İlgili Genel Müdürümüz Daire Başkanmız şuan olay yerindeler teftiş kurulumuz harekete geçti."