Down Sendromlu Gençlerin Çalıştığı 'Tebessüm Kahvesi'

16 Ağustos 2017 Çarşamba

Özel ve güzel insanların çalıştığı, görenleri tebessüm ettiren bir kafe tebessüm kahvesi. İstanbul Üsküdar’da, Down sendromlu 10 çalışanıyla hizmet veren “Tebessüm Kahvesi’nin” ticari bir beklentisi yok. Toplumda geri planda kalmış gençlere hem ekonomik getiri hem de özgüven sağlıyor.

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bir işletme. Down sendromlu 10 kişilik ekibiyle ve ismiyle özdeşleşen güler yüzlü servisiyle ilgi görüyor.

Üsküdar Belediyesi’nce hayata geçirilen proje kapsamında Burhan Felek Köşkü'nün bahçesinde oluşturulan Tebessüm Kahvesi'nde, yaşları 18-35 arasında değişen 10 Down sendromlu çalışan, ortaya koydukları "güler yüzlü" hizmet anlayışıyla engellerin aşılabileceğini gösteriyor.

Üsküdar Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdür Yardımcısı Mustafa Yıldız: “Tebessüm Kahvesi'ni biz bir okul olarak inşa ettik. Biz istedik ki buraya gelen her arkadaşımız, bu sürecin sonunda yaptığımız hizmetlerle piyasada farklı sektörlerdeki işletmelerde, Türkiye’nin marka işletmelerinde görev alabilsin. Biz bunun ilkini gerçekleştirdik. Bir arkadaşımız şu an Boğaz’ın ünlü restoranlarından birinde hizmet veriyor. İstiyoruz ki bu arkadaşlarımız süreç içerisinde işletme sahibi olsunlar, kendi işletmelerini açsınlar" dedi.

Dezavantajlı gençler, 2 buçuk aylık hijyen, servis ve davranış biçimleri eğitimlerinin sonunda verilen sertifikayla meslek hayatına atılıyor. Aldıkları siparişleri ise kendilerine özgü sevecen ve sempatik tavırlarıyla müşterilere servis ediyor.

Ticari kazanç beklentisi olmayan işletmede dezavantajlı gençler hem ekonomik özgürlük hem de özgüven kazanıyorlar.