'Ecdadın Emaneti Ayasofya Camileri' Diyanet TV’de…

9 Mayıs 2023 Salı
'Ecdadın Emaneti Ayasofya Camileri' Diyanet TV’de…

"Ecdadın Emaneti Ayasofya Camileri" Diyanet TV’de…

Diyanet TV'de ekranlara gelen ve Türkiye'nin dört bir yanında bulunan Ayasofya Camilerinin anlatıldığı "Ecdadın Emaneti Ayasofya Camileri" programında Gümüşhane'deki Kabaköy Ayasofya Camii ele alındı. 

Programda, Ayasofya Camilerinin tarihinden mimarisine pek çok konuya değiniliyor. İstanbul Ayasofya-i Kebir Camiinin ele alınacağı özel bölümün yanı sıra İznik, Trabzon, Bitlis, Zonguldak, Kırklareli illerinde yer alan Ayasofya Camilerinin tarihi ve mimari özellikleri de  alanında uzman konuk ve akademisyenlerle izleyiciye aktarılıyor.

Bölgedeki Müslüman nüfusun artmasıyla kilisenin cami olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Eyüp Baş, şöyle konuştu:

"Gümüşhane Ayasofya Camii Osmanlı döneminde 18. yüzyılın başlarına kadar kilise olarak kullanılmıştır. Hristiyan vatandaşların kullanımına hizmet etmeye devam etmiştir. 1737 tarihine gelindiğinde bölgede Hristiyan nüfusun kalmaması ve Müslüman Türk nüfusun ise çok ciddi bir şekilde artması nedeniyle bu yapının camiye dönüştürülmesine karar verilmiştir."

Programda; Kabaköy Ayasofya Camiin tarihine değinen Baş, şu ifadeleri kullandı:

"Kilise olarak inşa ediliş tarihi net olarak bilinmemektedir. Ancak raştırmacıların verdiği bilgilere göre yapının tarihi 8. yüzyıla dayanmaktadır. Trabzon Rum İmparatorluğu döneminde Gümüşhane Ayasofya yapısının piskoposluk merkezi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Hristiyanlar açısından çok önemli bir merkez olduğu anlamını taşımaktadır. Ayrıca buradaki piskoposun; baş rahip pozisyonunda olması münasebetiyle hristiyanlıkla ilgili konularda görüş belirtmeye yetkilidir. Otorite sahibi dini konularda tabir-i caizse fetva verebilen ve diğer rahipler üzerinde ve kiliseler üzerinde hakim bir role sahip olduğunu söylemek mümkündür."

"Ecdadın Emaneti Ayasofya Camileri" her Perşembe saat 21.30'da Diyanet TV'de...