Ekmekte Yeni Dönem

3 Ocak 2018 Çarşamba

Yeni yılla birlikte ekmekte yeni dönem başladı. Yapılan düzenlemeyle ekmek çeşitleri en az 200 gramdan başlıyor ve 10'ar gram artırılarak farklı ağırlıklarda satışa sunulabiliyor. Uygulamada amaç israfı azaltmak...

Yeni yılla birlikte ekmekte yeni dönem başladı. Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığınca yapılan tebliğ değişikliği uygulamaya girdi.

Ekmek eskiden 250 gram ağırlıktan başlamak üzere 50'şer gram artırılarak piyasaya sunuluyordu. Yeni düzenlemeye göre ekmek en az 200 gram ağırlıktan başlayacak ve 10'ar gram artırılarak piyasaya arz edilecek. Böylelikle vatandaş ihtiyacı olduğu kadar ekmek alacak ve ekmek israfının önüne geçilecek.

Düzenlemeye tüketiciden de, esnaftan da destek geldi. Son yıllarda ekmek israfı konusunda ciddi bir bilinçlenmenin sağlandığını gözlemlemek mümkün. Gramaj ayarlı yeni uygulama, bu konudaki hassasiyeti daha da artıracak.

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından 2008 yılında başlatılan ekmek israfını önlemeye yönelik kampanyada da başarılı sonuçlar alındı. Vatandaş, tüketemediği ekmeği farklı şekilde değerlendirme konusunda da artık daha dikkatli.