Emniyet’in “Kayıp Alarmı” Projesi Yüz Güldürüyor

4 Haziran 2015 Perşembe

 Cep telefonlarımıza gün içinde sayısız mesaj geliyor. O mesajlardan bir tanesi belki kaybolan küçük bir çocuğun fotoğrafı olabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü kayıpların bulunabilmesi için olayın yaşandığı bölgedeki tüm cep telefonlarına mesaj gönderiyor. Bu mesajlara kulak vererek siz de bir kaybın bulunmasına, bir ailenin sevinmesine vesile olabilirsiniz.

“Mesajımıza kulak verin kayıplar son bulsun!” Emniyet Genel Müdürlüğü bu sloganla harekete geçti. Kayıp Alarmı projesiyle son 6 ayda kaybolan kişilerin yüzde 90’ına ulaşıldı.

Kayıp ihbarını alan emniyet yetkilileri derhal harekete geçiyor ve şahsın kaybolduğu bölgede ya da şehirde bulunan tüm cep telefonlarına görüntülü mesaj atılıyor. Emniyet yetkilileri vatandaşların EGM Asayiş başlığıyla gelen bu mesajlar konusunda duyarlı olmalarını istiyor. Emniyet, kayıp bulunduktan sonra da cep telefonlarına “kayıp bulunmuştur” mesajı göndererek vatandaşları bilgilendiriyor.

Kayıp Alarmı projesiyle şimdiye kadar 15 milyon aboneye mesaj gönderildi, çok sayıda kaybın ailesine ve yakınlarına kavuşması sağlandı. Koku, molekül ve iz takip köpekleri de kayıpların bulunmasına yardımcı oluyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü sosyal medyayı da aktif kullanıyor. Kaybolan kişilerin eşkâl bilgileri ve fotoğrafları sürekli güncelleniyor.