'Endişelenmeye gerek yok'

9 Temmuz 2024 Salı
'Endişelenmeye gerek yok'

"Endişelenmeye gerek yok"

Diyanet TV'nin sağlık programı "Ailemizin Hekimi"nde hastalıkların belirtileri, tanıları ve tedavi yöntemleri uzman konuklarla masaya yatırılıyor. 

Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Ece'nin konuk olduğu programda çocuklarda göğüs ağrısının sebeplerine değinildi.

Çocuklarda kalp bölgesinde oluşan ağrıların ailelerde panik ortamı oluşturmaması gerektiğini ifade eden Ece, bu ağrının kalp dışı nedenlerden gerçekleşme ihtimalinin daha yüksek olduğunun altını çizdi. Ece, şöyle devam etti:

"Erişkinlerde olay çok farklı, erişkin olsa bu hasta hemen şüpheleniriz. Erişkin kardiyoloğuna yönlendirmemiz lazım. Onlar da  bir şüphe varsa anjiyo grafiği ile irdeliyorlar. Çocuklarda olay farklı. Çocuklarda göğüs ağrısının kalp dışı nedenleri çok fazla. Kalple ilgili neden yüzde beşin altında. Bu yüzden çok endişelenmeye gerek yok. Aile hikayesi varsa, ailede kardiyak bir ölüm varsa. İkinci olarak çarpıntı var ve çocuk kalbim hızlı atıyor diyorsa. O zaman da bunu ciddiye alıp irdelemek gerekir. Mevsimsel geçişlerden bu ağrılar olabilir. Stres altındaki çocuklarda ağrı olur. Yine de ailelerde şüphe varsa mutlaka çocuk hekimine görünsünler."

"Ailemizin Hekimi" Diyanet TV’de…