Erdoğan, Tin Suresi’yle Kararlılık Vurgusu Yaptı

9 Şubat 2018 Cuma

“Zeytine yemin olsun ki, bu işi bitireceğiz” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan işte bu ifadeyle, Afrin operasyonundaki kararlılığa, Kur’anı Kerim’deki, Tin süresine gönderme yaparak vurgu yaptı. Erdoğan,  terör örgütlerine destek veren ABD başta olmak üzere, Afrin harekatını engellemeye çalışan ülkelere tepki gösterdi.

Erdoğan: zeytine yemin olsun ki dedik, Allah'ın izniyle bu işi bitireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrin’deki operasyonlara ilişkin kararlılık mesajını bu kez; Kuran-ı Kerim’de zeytin kelimesinin geçtiği ayete atıfta bulunarak verdi. Zeytin dalı harekatında şimdiye kadar gelinen noktayı “ısınma turu bile sayılmaz” diye niteledi; 

Şu ana kadar yaptıklarımız daha ısınma turları bile sayılmaz. Asıl büyük hamlelerimizi, ataklarımızı önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğiz. Muhtarlar buluşmasında konuştu Cumhurbaşkanı Erdoğan. Afrin’den sonra sıra İdlib’te dedi. ; "Afrin olayını çözeceğiz, idlib'i aynı şekilde çözeceğiz ve mülteci kardeşlerimiz tekrar kendi topraklarına, kendi evlerine dönsün istiyoruz. 3,5 milyonu herhalde biz burada ilanihaye saklayacak halimiz yok. Onlar da zaten bir an önce kendi topraklarına dönmek istiyorlar."

Türkiye’nin suriye sınırında terör koridoru oluşturan ABD’yi bir kez daha uyardı.

Terörist teröristle yok edilmez, yanlış yapıyorsunuz sayın Trump' dedim ama maalesef o yine onlara baktı. 'Peki siz yolunuza, biz yolumuza' dedik. Bu milletin yüreğini ve bileğini ortaya koyduğunda neleri başarabileceğini görecekler.

Afrin harekatına karşı çıkan ülkeleri hedef aldı.

"Bunların mantığına göre, 'PKK, DEAŞ Suriye'de olabilir, Amerika, Rusya, İran, Fransa, İngiltere ve daha nice ülke, çeşitli görüntü ve bahaneler altında Suriye'de olabilir, İsrail canı istediği zaman Suriye'de operasyon yapabilir, Türkiye 911 kilometre sınırının bulunduğu Suriye'de olamaz. Var mı 25 kuruşa simit ya? Bir asır önce gözyaşları içinde çekildiğimiz bu toprakları yüreğimizden sildiğimizi sananlar yanılıyorlar. Zaten öyle olmadığını bildikleri için bizi hedef alıyorlar." 

Erdoğan, Türkiye içinde, harekata karşı çıkan karalama kampanyalarına da tepkiliydi.

"Bugün ülkemizde hala 'bizim Afrin'de ne işimiz var' diyebilen bir zihniyetin olması, kim olduğunu anlıyorsunuz, gerçekten üzüntü vericidir. Sokaktaki vatandaşımızın çok iyi anladığı, çok iyi tespit ettiği, çok iyi gördüğü gerçeği anlayamayan güya siyasetçi, güya aydın, akademisyen, sanatçı kisveli herkese 'yazıklar olsun' diyorum."

Afrin harekatını savaş olarak niteleyerek Türkiye’yi suçlayıcı ifadeler kullanan türk tabipler birliğine eleştirisini de sürdürdü. Bu tür meslek kuruluşlarına ilişkin düzenlemeyi anlattı; "Türk Tabipleri Birliği denilen bu kuruluşun Türklükle alakası yok, Türk kavramına da layık olan bir yanı yok. Şimdi çıkarılacak kanunlarla, çıkarılacak Bakanlar Kurulu kararıyla, bu ülkede tüm hukukçular, tüm doktorlar kendi derneklerini, vakıflarını rahatlıkla kurabilecekler ve bunlara da kaynağında para ödemesi diye bir şey yapmayacaklar. Bunların hepsi bitecek. Ondan tutuştular." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı Kabul Etti

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı makamında kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleştirilen kabul, 1 saat sürdü.