'Esma’dan İnsana' Diyanet TV'de

8 Ağustos 2022 Pazartesi
'Esma’dan İnsana' Diyanet TV'de

"Esma’dan İnsana" Diyanet TV'de

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Esma'dan İnsana" programında Allah'ın  esması ele alındı.

"Esmadan İnsana" adlı programda Allah’ın "esma-i hüsnası" Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı ile konuşuluyor. Programda, Allah’ın güzel isimleri bir mana bütünlüğü içerisinde anlatılıyor.

Allah'ın El-Mecîd, El-Mâcid ve El-Müteâlî esmalarının kökleri ve manalarına dikkat çeken Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, şu ifadelere yer verdi:

"Allah-u Teala'nın şanı yüce, son derece üstün oluşu. Allah-u Teala'nın her türlü eksiklikten, kusurdan uzak olan bir yüceliğe, şerefe sahip oluşu anlamına gelir. Mecd kökü, Arapça'da cömertlikle beraber de düşünülen ve yüce, asil ve şerefli olduğu için cömert de olan anlamına gelmektedir. Kur'an-ı Kerim'e ve Peygamber Efendimiz'in dualarına baktığımızda dediğimiz gibi eşsiz, benzersiz bir şeref; insanın aklı almayacak kadar onur, şan ve cömertlik şeklinde anlamak mümkündür. Diğer taraftan Müteâlî ismi de yine yücelik ve aşkınlık kökünden gelen bir isimdir. Allah-u Teala dediğimizde Teala sıfatıyla ve Müteâlî ismiyle Allah-u Teala'nın hiçbir şekilde hayal bile edemeyeceğimiz kadar yüce olduğunu, makamının insanlara ve bütün diğer varlıklara göre var olduğu noktanın akla, hayale gelmeyecek kadar üstün olduğu; sınırlandırılamayacak kadar yüce olduğu ve bizim O'nun yüceliği karşısında O'nu saygı ve hürmetle andığımızı ifade eden bir isim El-Müteâlî ismi."

"Esmadan İnsana" her Cuma saat 19.30’da Diyanet TV’de…