“Farklı Bakış”ta İşgalci İsrail Zulmüne dikkat çekildi…

17 Kasım 2023 Cuma
“Farklı Bakış”ta İşgalci İsrail Zulmüne dikkat çekildi…

“Farklı Bakış”ta İşgalci İsrail Zulmüne dikkat çekildi…

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Farklı Bakış” programında “Filistin'de Yaşanan Zulmün Dinî ve Tarihî Arka Planı” konu başlığı ele alındı.

Prof. Dr. İsmail Taşpınar ve Prof. Dr. Ahmet Türkan’ın konu olduğu programda İsrail'in yaptığı katliamların ve Filistin'deki zulmün tarihi arka planı ele alındı. Tevrat'ın tahrif edilmesi yönelik konuşulurken “Yahudi”lerin Tanrı inancı, peygamber algısı, kutsal kitap anlayışı, gibi konular ele alındı. Programda Osmanlı dönemindeki Kudüs'teki barış anlayışı, Osmanlı’nın gayrimüslimlerle olan iletişimleri. 

Osmanlı döneminde Kudüs'teki hakim barış anlayışı ve birlikte yaşama kültürü de detaylı bir şekilde ele alındı. Ayrıca Kudüs ve Filistin bölgesindeki Yahudi-Hristiyan ilişkilerine de değinildi. Bu ilişkilerin tarihî ve dinî boyutları üzerinde duruldu. İsrail yönetiminin Filistin topraklarına yönelik saldırılarını haksız gerekçelere dayandırdığı ve bu saldırılardaki düşünsel altyapının nasıl ortaya çıktığı konuşuldu. 

İsrail'in yaptığı katliamların ve Filistin'deki zulmün dini ve tarihi arka planı ele alınan programda Prof. Dr. İsmail Taşpınar, şu ifadelere yer verdi:

“Teodor Herzl’in yazmış olduğu ‘Yahudi Devleti’ diye bir rapor vardır. Bir rapordur. Sonradan kitaplaşarak basıldı… Kim için hazırlandı o rapor… Dönemin zengin Yahudi bir ailesi var Rothschild onlar için… Baronlar Devleti kuracağız bize maddi yardım yapın, dendi ona. Siz, bu yatırımı yaptığınızda kat kat fazla kazanacaksınız diye taahhütte bulunuldu. Onun için hazırlamış olduğu metin var. Orada kurulacak olan devlet diyor. Almanca yazılmış bir metindir. Kendisi Avusturya'da yaşayan bir Yahudi Alman. Yazdığı raporda merak etmeyin yapacağınız yatırımı kat kat karşılığını alacaksınız diyor. Bir de şu şekilde itiraz edilir. Theodor Herzl raporunda biz kurduğumuzda Avrupalıu devletler bizi de oraya alın diye yalvaracak, diyor. Bu durum oluşacak diyor. Şimdi bunu okuyan insan bazı şeyler aklına geliyor II. Dünya Savaşı.”

“Farklı Bakış” her Pazartesi saat saat 22.00’de Diyanet TV’de…