Filistinliler ve şehitler için dualar edildi

31 Mayıs 2024 Cuma
Filistinliler ve şehitler için dualar edildi

Filistinliler ve şehitler için dualar edildi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize edilen “Filistin’e destek, Gazze’ye dua” programı kapsamında tüm camilerde sabah namazı sonrası şehitler ve Filistinliler için dualar edildi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde gerçekleştirilen programa katıldı.

Burada sabah namazını kıldıran ve Kur’an-ı Kerim okuyan Başkan Erbaş, tesbihatlar ve getirilen salavatların ardından cemaate hitap etti.

Tüm şehitlere rahmet dileyen Başkan Erbaş, her an insanların Filistin’de, Gazze’de şehit olmaya devam ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Toplu katliamlara, soykırıma maruz kalıyorlar. Zalim işgalcilerin hiç merhameti, ahlakı, hukuku, insanlığı yok. İnsanlıktan tamamen çıkmış varlıklar, yukarıdan attıkları bombalarla çadırlarda kalan masum bebekleri, yavruları katlediyorlar, yakarak katlediyorlar.

Ey dünya! Kör müsün? Artık senin anlayışında ahlak diye, hukuk diye bir şey kalmadı mı? Ey insan hakları savunucuları! Neredesiniz? Hayvan hakları savunucuları sizin gözünüzde binlerce, on binlerce masum insanın hayvanlardan herhangi birisi kadar bile değeri yok mu? Neredesiniz? Sesiniz niye çıkmıyor?”

“Boykota devam etmeliyiz”

Yüreklerin kan ağladığını söyleyen Başkan Erbaş, Hz. Peygamberin, “Bir kötülük gördüğünüz zaman onu elinizle düzeltiniz. Elinizle düzeltemezseniz dilinizle söyleyiniz. Ona da gücünüz yetmezse kalbinizle buğz ediniz” buyurduğunu söyleyerek, “Bizim elimizden ne geliyor şu anda? Yardım göndermek, boykota devam etmek. Zalim işgalcilere bir bardak su dahi gönderen büyük bir haram, büyük bir günah işlemektedir. Bunu buradan açıkça haykırıyorum, söylüyorum. Zalimlere yardım eden, dolaylı yollardan dahi olsa yardım edenler bunun hesabını hem dünyada hem ahirette verecek. Ahirette vereceği kesin, dünyada da bunun mutlaka zararını görür. Hala boykota karşı duyarsız olanlar varsa dikkatli olsunlar.” dedi.

Başkan Erbaş, Gazze’deki, Filistin’deki mazlumların yanında yer almak için boykotun önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Keşke elimizden daha fazlası gelse de daha fazlasını yapsak. O yüzden, en büyük cihatlardan birisi de boykota devam etmek her şeyimizle. Buna önem verelim, bu konuda duyarlı olmamız, uyarılarımıza devam etmemiz lazım. Herkesi uyarmamız lazım. Hatta sadece müminleri değil, dünyada çok vicdanlı insanlar var. Onlar dünyanın her yerinde Filistin bayraklarıyla gösterilerini yapıyorlar. Cenab-ı Hak o vicdanlı insanlara hidayet nasip eylesin, yardım eylesin. İnancı ne olursa olsun, onlara teşekkür ediyoruz. Allah sayılarını artırsın. Mazlumun yanında olmak, zalimin karşısında olmak her insanın vazifesidir, insanlık gereğidir.”

“Ey zalimler, başınıza gelecekleri bekleyin!”

Dua etmenin önemini anlatan Başkan Erbaş, “Duaya devam edeceğiz. Cenab-ı Hak zalimlerin mağlubiyetini geciktirir ama ihmal etmez. Onlar mutlaka cezasını göreceklerdir. Ey zalimler, başınıza gelecekleri bekleyin, tarihten ibret alın. Her azgınlaştığınız zamanda başınıza öyle musibetler gelmiştir ki o musibeti bekleyin, yine bulacak sizi. Ne zaman mazlum, masum insanlara zulmettiyseniz o mazlumların ahı sizi yakalamıştır, yine yakalayacak. Mazlumların, bebeklerin, masumların ahı sizi yine bulacak. Bunu unutmayın.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Erbaş, şehit Mehmetçik ve Filistinliler için dua etti.

Başkan Erbaş, duasında şu niyazda bulundu:

“İlahi Ya Rabbi, Senin rızan için, Senin yolunda mücadele ederken, fedai can eden tüm şehitlerimize rahmet eyle. Gazilerimize acil şifalar ve uzun ömürler nasip eyle Ya Rabbi!

Filistin’de, Gazze’de, vatanlarını, yurtlarını, yuvalarını muhafaza etmek için Senin yolunda mücadele eden mücahit kardeşlerimizi en kısa zamanda zalim işgalcilere karşı muzaffer eyle, onlara zaferler ihsan eyle Ya Rabbi!

Zalimleri, işgalcileri Kahhar isminin tecellisiyle kahru perişan eyle Ya Rabbi! Onlara yardımcı olan, onlara destek olanları da kahreyle Ya Rabbi! Hepsini birbirine düşür, zalimleri zalimlere musallat eyle Ya Rabbi!

İlahi Ya Rabbi, yurtlarında, yuvalarında, zalimlerin bombaları altında can veren şehit kardeşlerimize rahmet eyle. Yaralı binlerce masum insan var, onlara acil şifalar nasip eyle Ya Rabbi!

Dünyanın her yerindeki Müslümanları, Müslümanların idarecilerini hepsini mazlumların yanında yer alarak onlara yardımcı olmalarını nasip eyle Ya Rabbi! Birlik, beraberlik nasip eyle Ya Rabbi! Müminlere, Müslümanlara güç kuvvet nasip eyle Ya Rabbi! Güçlerini, birliklerini bir araya getirip zalimlere karşı galibiyet nasip eyle.

Yüreği Gazze’de, Filistin'de şehit olan, katledilen, soykırıma uğratılan kardeşleri için çarpan şuradaki Müslüman kardeşlerimizin şu yakarışlarını, şu dualarını kabul eyle Ya Rabbi!

Gençlerimizi, çocuklarımızı mümin ruhuyla, Müslüman ruhuyla, cihat ruhuyla, kötülüklere engel olma, iyilikleri yaygınlaştırma ruhuyla yetiştirmeyi bizlere nasip eyle Ya Rabbi!

Bütün zalimlere karşı, teröristlere karşı, vatan hainlerine karşı, vatanımıza ihanet eden dahili ve harici düşmanlara karşı Peygamber ocağı şanlı ordumuza, güvenlik güçlerimize zaferler, başarılar ihsan eyle Ya Rabbi!

Vatanımıza, milletimize devletimize kötülük yapan, ihanet eden hainlere fırsat verme Ya Rabbi! Dahili ve harici hainlerin vatanımız, milletimiz, devletimiz, ordumuz, yurdumuz, güvenlik güçlerimiz için kurmuş oldukları her türlü tuzakları kendi başlarına makus eyle Ya Rabbi! Devletimizi, milletimizi, ezanımızı, bayrağımızı, ordumuzu, yurdumuzu ilelebet payidar eyle Ya Rabbi!”