Gençlerin Gönül Dünyasına Hitap Edebilmeliyiz

22 Mayıs 2015 Cuma

 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez üniversite camilerinde görev yapan din görevlileri ile bir araya geldi. Türkiye genelindeki 53 üniversite camisinde görevli imam-hatiplere seslenen Başkan Görmez, imam-hatiplere, gençlerle iyi iletişim kurmanın önemini anlattı.

İmam-hatiplere gençlerin gönül dünyasına hitap edebilecek bir dil ve üslubu yakalamaları tavsiyesinde bulunan Başkan Görmez, “Ben bile kaleme almış olsam gönderdiğim hutbe metni eğer gençliğin dünyasına hitap etmiyorsa sizin bir iletişime geçerek oraya uygun bir dil ve üslupla ısrar etmeniz lazım.” diye konuştu. 
 
Sekseni aşkın üniversite kampüsünde cami inşaatlarının devam ettiğini hatırlatan Başkan Görmez, gençlerin yoğun olarak devam ettiği camilerde görev yapan imam hatiplere de önemli sorumluluklar düştüğünü belirtti:“Orada görev yapan arkadaşımız fizik kimya bölümünde, yabancı diller bölümünde kaç öğrenci var, dini ihtiyaçları nelerdir, cevap vermekte zorlandıkları teolojik sorunlar nelerdir, tüm bunları bilmesi lazım. Siz üniversite camisinde kader konusunu köy camisinde anlattığınız gibi anlatırsanız inkar edenlerin sayısını çoğaltırsınız, müminlerin değil.” 
 
Başkan Görmez, cami ve mescidlerde kız öğrencilerin de ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.