Görmez Hamaney ile Görüştü

31 Aralık 2015 Perşembe

Prof.Dr. Görmez’in İran Temasları

Uluslararası Vahdet Konferansı için pazar gününden bu yana İran'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’le yaptığı görüşmede Suriye’de yaşananları gündeme getirdi. Görmez Hamaney’e, bu meseleye mezhep anlayışı ile bakmanın doğru olmadığını söyledi. Diyanet İşleri Başkanı, İran'da yaptığı görüşmelerde ve Vahdet Konferansında verdiği mesajın yerini bulmuş olmasından memnuniyet duyduğunu da ifade etti. 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 29. Vahdet konferansı için bulunduğu Tahran’da dün İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile biraraya gelmişti. Görmez, Türk basın mensuplarına görüşmenin ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. "Burada yaptığımız görüşmelerde de Vahdet Konferansının açılışında şahsen kaleme aldığım Çığlık olarak değerlendirdiğim çağrının yerini bulmuş olmasından bütün taraflarca değerlendirilmiş olmasından büyük bir memnuniyet duydum. Hamaneyle yapılan görüşmede de aynı şekilde mesajımın yankılarını hissetmekten mutluluk duyduğumu ifade ediyorum. "

Görmez: Suriye Meselesine Mezhep Anlayışıyla Bakmanın Yanlışlığını İfade Ettim

Görmez, Hamaney’le görüşmesinde Suriye konusunun da gündeme geldiğini belirtti.  "Suriye meselesine bakışta bir mezhep anlayışı ile bakmanın yanlışlığını, madem Vahdet haftasındayız asıl Vahdeti burada salonlarda konuşmak yerine bu Dünyalarda inşa etmek gibi bir görevimizin olduğunu ifade ettim."

Görmez: Alimlerin Mezhepçi Anlayışı Savunmamasından Mutluluk Duydum

Görmez, konferanstaki konuşması ve İran’daki görüşmelerinde dile getirdiği mezhepler sorununa ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. "Doğrudan bir sünnilik ve şiilik arasında değil yeni ortaya çıkmış bir takım tekfirci şiddet anlayışları tarih boyunca islam medeniyetini inşa eden ana yollar arasında bir itilaf söz konusu.  Bu toplumun ilim adamlarıyla yaptığımız görüşmelerde gerçekten ben şahsen çok istifade ettim en azından mezhepçi bir anlayışın alimler tarafından savunulmuyor olmasından mutluluk duydum. "

Türkiye-Irak Gerilimi

Diyanet İşleri Başkanı, planlanan ancak gerçekleştirilemeyen Irak ziyaretiyle ilgili de konuştu.  "Malesef Irak ayağını gerçekleştiremedim. Musulda yaşananlardan dolayı ertelendi. Bugün Iraktan gelen bazılarıyla görüştüm onlar ertelenmeden büyük bir üzüntü duydukalrını dört gözle beklediklerini ifade ettiler davetlerini yenilediler."