Görmez'den 15 Temmuz Ruhu Vurgusu

9 Eylül 2016 Cuma
Görmez'den 15 Temmuz Ruhu Vurgusu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mekke’de basın toplantısı düzenledi. Görmez, hain darbe girişimine ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu; 15 Temmuz ruhunun sürdürülmesinin önemini vurguladı. Görmez, hac kotası, İran’ın hac protestosu ve takvim birliği konularındaki sorulara da yanıt verdi.

Diyanet işleri başkanı mehmet görmez, “Bu yılki hac ibadetini millet olarak 15 temmuz’da yaşadığımız ihanet ve işgalin tesirleri sürerken yapıyoruz” dedi, hain kalkışma sırasında kahramanlaşan vatan evlatlarını andı."

Görmez: Onlarla Birlikte Tavaf Edeceğiz, Arafat’taki Dualarımızda Onlar Olacak

"Tavafta dualarımızda onlar olacak, sayda dualarımızda onlar olacka, Arafattaki dualarımızda onlar olacak, onlarla birlikte tavaf edeceğiz Görmez Mekke’de, gelenekselleşen basın toplantısında 15 temmuz ruhunu anlattı. Geleceğimizi herhangi bir çıkar grubuna teslim etmeyeceğimizi ilan ettiğimiz bir ruhtur birlikte aynı aşkla, aynı heyecanla millet olarak istikbalimizi inşa etme arzusudur."

Görmez: Bu Ruh Afrika’nın En Ücra Köşesindeki Mazluma Dahi Umut Aşıladı

"Bu ruh korkusuzca tankların altına yürüyenlerin hikmetini bize anlatan yüce bir ruhtur. 15 temmuz ruhunun Afrika’nın en köşesindeki mazluma dahi bir umut aşıladığını görebilmek için Kabetullahın etrafında tavaf edenlerin dualarına kulak kabartmanız yeterlidir." 

Görmez, bu ruhun ilk günkü coşkuyla hissedilebilmesi için neler gerektiğini de söyledi. Ayrıca adalet vurgusu yaptı; "Bu süreci bir fitneye dönüştürmeden, 15 temmuz zaferini bir adalet zaferiyle taçlandırarak millet olarak taçlandırdığımız zaman bir adaletle taçlandırdığmız zaman 15 temmuzun o direnişini, yüksek bir adalet direnişiyle taçlandırdığımı zaman tarihteki yerimizi alacağımızı her zaman ifade ettim."

Görmez: Hac İbadeti, Politik Bir Gayeye Malzeme Yapılmamalı

Toplantıda, Suudi arabistan ile İran arasında yaşanan krizin hac ibadetini etkileyen boyutu da gündeme geldi. Görmez, bu noktada Türkiye’nin yaptığı arabulucuğu hatırlattı. İran’ın bu yılki “haccı protesto” kararını değerlendirdi; "Herhangi bir siyasi sebeple herhangi bir ülkenin veya herhangi bir toplumun hac ibadetini engellemek, engellemesi engellenmesi ne kadar büyük bir yanlışlık ise hac ibadetinin protesto edilmesi de o kadar büyük yanlışlıktır."

Görmez: Suudi Makamları 2018’i İşaret Ediyor

"Merak edilen bir diğer nokta, hac kotasının ne zaman kaldırılacağı ve Türkiye’de kutsal topraklara gitmeyi bekleyen bir buçuk milyonu aşkın hacı adayının durumuydu. Suud makamları bize daha çok 2018’i gösteriyorlar yani buradaki çalışmaların 2018’de biteceğini, 2018 yılından itibaren artık gerçek kotamıza, belki o kotanın fazlasına yönelebileceğimizi ifade ediyorlar. Bizim tespitlerimize göre yıllık 25 milyon talep var, eğer yerine getirilebilirse yılda 25 millyon talep var oysa bu mekanlar 3 milyonu taşıyabiliyor. Sadece etrafı birkaç metre genişletmekle bu iş olmaz." 

Görmez: Küçük Bir Azınlık da Olsa Kendi Fikrinde Israr Edenler Var

Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam dünyasında takvim birliğini sağlamak üzere geçtiğimiz aylarda müslüman alimleri biraraya getirmişti. Ancak, şuradan çıkan birlik kararına rağmen, ramazan bayramını bazı ülkelerle aynı günde kutlayamamıştık. Neyse ki aynı ihtilaf kurban bayramı başlangıcı için söz konusu olmadı.  Görmez, bu konuyu da değerlendirdi, sorunun temelden çözümü için gayretlerini sürdürdüklerini söyledi.

"Henüz küçük bir azınlık da olsa kendi fikrinde ve düşüncesinde ısrar eden kardeşlerimizin varlığını da gözardı etmiyoruz, onlarla konuşmaya devam edeceğiz."