Görmez'den Afrika’ya Kur'an-ı Kerim Bağışı

10 Aralık 2015 Perşembe

Dünyanın pek çok köşesindeki müslümanların Kur’an-ı Kerim ihtiyacını karşılamak için başlatılan 'Hediyem Kuran Olsun' kampanyasına Diyanet İşleri Bakanı Mehmet Görmez de destek verdi. Görmez, 100 adet Kur’an-ı Kerim bağışında bulundu. 

Afrika’nın en ücra köşesinde yaşıyorlar. Ellerinde tek bir Kur’an-ı Kerim yok… Ayetleri tahta tabletlere yazıyor, sonra onu ezberleyerek hafızlıklarını tamamlamaya çalışıyorlar. Senegal’den yansıyan bu görüntüler Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nı harekete geçirmiş; onlar gibi Allah kelamına ulaşamayan dünyadaki tüm müslümanlar için 'Hediyem Kuran Olsun' kampanyası başlatılmıştı.

Diyanet İşleri Başkanı, 'Hediyem Kuran Olsun' Kampanyasına Destek Verdi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de 'Hediyem Kuran Olsun' kampanyası için 100 adet Kur’an-ı Kerim bağışında bulundu. Türkiye Diyanet Vakfı’nı ziyaret eden görmez, yurt içi ve dışında, iman ettiği kitabı görme imkanı bile bulamamış müslümanlar için başlatılan kampanyaya destek verdi.

Görmez, Ziyareti Sırasında Yaptığı Konuşmada İslam Dünyasının İçinden Geçtiği Zor Süreci Değerlendirdi;

 "Son yarım asırda herhalde İslam dünyası bu kadar kuşatılmamıştı. İslam dini bu kadar tehdit altına girmemişti, içeriden ve dışarıdan. Kurduğumuz medeniyetler bir bir yok oldu. Endülüs medeniyeti, 8 asır bütün dünyaya ışık saçmıştı kaybettik, hiçbir şey kalmadı. Hicaz, bizatihi islam medeniyetinin doğduğu yerler, bu yüzyılın başında genleriyle oynandığı için İslam'ın ana yolundan başka bir tali yola saptırıldı."

Görmez, İslam Dünyasında Yanan Bu Ateşi Söndürmek için Türkiye’nin Üzerine Düşen Görevleri Olduğunu Söyledi

"Bir taraftan içeriden terör hadisesi ile ve başka hadiselerle etraftan bir kuşatılma söz konusu. Kısaca bugün ümmetin ocağına ateş düşmüş vaziyette. Bu ateşi hasbelkader elindeki küçücük itfaiyelerle de olsa, İbrahim'in ateşini söndürmeye giden karınca misali Türkiye'nin söndürme potansiyeli kaldı sadece. O da güçle değil, barışla, adaletle, merhametle, doğru bir temsil ile ancak bunu yapabilir" 

Başkan Görmez Türkiye Diyanet Vakfı Genel Merkezinde de incelemelerde bulundu ve personelle tanıştı. Ziyaretten geriye ise renkli görüntüler kaldı.