Görmez’den Dünya Engelliler Günü Mesajı

7 Aralık 2015 Pazartesi

Diyanet işleri başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, her insanın engelsiz bir dünyada yaşamayı hak ettiğini vurguladı; engelli bireylere ve zorda kalanlara yardım etmenin Allah katında sadaka değerinde olduğunu vurguladı. Öte yandan başkanlık, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yurdun çeşitli yerlerinde etkinlikler düzenliyor.

 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, engellilere seslendi, “gelin engelleri beraber aşalım” dedi… Yazılı açıklamasında Görmez; engelli ya da engelsiz fark etmeksizin herkesin, insan olma onuruna yaraşır bir biçimde yaşama hakkına sahip olduğunu vurguladı;

“İnsan Olmak, 'Engelsiz' Bir Hayatı Hak Etmektir”

“Toplumsal emanetlerimiz olarak vasıflandırabileceğimiz engellilerimiz, maddi ve manevi ihtiyaçlarını sorunsuzca karşılama, doğuştan Allah'ın kendilerine bahşettiği yetenekleri değerlendirebilme hakkına sahiptir. İnsan olmak, 'engelsiz' bir hayatı hak etmektir. Duygu ve düşüncelerindeki engelleri atarak hep birlikte fiziksel engellerin üstesinden gelmektir. İnsanlık ailesinin her ferdinin huzur ve güven içinde hayatını sürdürebilmesi için emek vermektir.”
 
Görmez, bir engelliye maddi ve manevi ihtiyaçlarını giderme konusunda yardım etmenin Allah katında sadaka değerinde olduğunu belirtti; 
 
“Unutulmamalıdırki, peygamberimizin ifadesine göre, görme engelli birine rehberlik etmek, işitme ve konuşma engelli birine anlayacağı bir şekilde anlatmak, bir ihtiyacı konusunda yol göstermemizi isteyen birine yol göstermek, derman arayan dertliye yardım etmek, yürüme güçlüğü çeken bir insanın koluna girip destek olmak ve konuşmakta zorlanan bir insanın meramını ifade etmek sadakadır.”
 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez; dünyanın bir imtihan sahnesi olduğunu söyledi. Varlığın da, yokluğun da, engellerin de birer imtihan olduğunu ifade etti;
 
“Varlığın sınavı da yokluk kadar ağırdır. Engeller ve mahrumiyetler bazen görünür, bazense gizlidir. Yüreğine iyilik karşısında engel koyan, zihnini hakikate ulaştıran yolu, engellerle kapatan nice insan, görünmez engellerle yaşamakta değil midir? Dünyadaki engellerin en büyüğü ise duygu ve davranışlarımızla oluşturduğumuz aşılmaz kayalıklardır. Bir insanın Allah katında değer kazanmasının, fiziksel özellikleriyle değil, gönül zenginliğiyle ve davranışlarıyla mümkün olacağı unutulmamalıdır.”

DİB ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelliler İçin Seferberlik Başlattı

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte 81 ilde seferberlik başlattı. "Gelin Engelleri Beraber Aşalım" temalı programlarda engellilerin sorunları ve bu sorunların çözümü için öneriler dile getiriliyor. 
 
Programların bitiminde elde edilen veriler rapor haline getirilecek.