Güller Diyarının Nefis Gül Çayı

8 Ocak 2019 Salı

Gülün narin yapraklarıyla demleniyor, hoş rengi ve kokusuyla hem göze hem de damaklara hitap ediyor. Güller diyarı Isparta’nın ürettiği gül çayı Türkiye’den dünyaya açılıyor. Isparta bu özel çayı tam 10 ülkeye ihraç ediyor. Gülün sadece çayı değil; yağı da dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor.

Lezzet harikası gül çayı, ısparta’dan 10 ülkeye ihraç ediliyor

Güzel kokusu ve zarif duruşuyla şimdiye kadar birçok ürün yapımında kullanıldı. Peygamberimizi ifade eden gül, parfümler, kremler, tatlılar, şerbetler ve ilaçlardan sonra bu kez çay olarak üretildi. Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65'ini karşılayan, Türkiye’nin güller diyarı Isparta; gül çayı üretiminin de başkenti.

Gül çayı tamamen doğal yöntemlerle üretiliyor. Kurutulan gonca gül, yaprak ve toz halini alıyor. Daha sonra çaya dönüşüyor. Gül çayına rağbet yalnızca yurt içinde değil; yurt dışında da bir hayli fazla. Türkiye bu alanda da marka haline gelmiş. Hoş pembe rengi, lezzeti, aroması ve kokusuyla hem göze hem de damaklara hitap eden gül çayı; ferahlatıcı özelliği ve stresi azaltan etkisiyle de dikkat çekiyor.