Güneydoğu'da Yaralar Sarılıyor

16 Mart 2017 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanlığı, Güneydoğu’da terör örgütü pkk’nın yakıp yıktığı ibadet mekânlarını onarıyor ve yeniden ibadete açıyor. Çalışmalar kapsamında; Diyarbakır, Şırnak, Hakkâri ve Mardin’de bulunan 100’ün üzerinde cami onarıldı ve yeniden ibadete açıldı. Onarımı mümkün olmayan çok sayıda cami ise yıkılacak ve yeniden inşa edilecek.

“Camilerimiz, ibadethanelerimiz dahi bu terörden zarar gördü.”

Hiçbir kutsal tanımayan bölücü terör örgütü pkk’nın tahrip ettiği cami ve mescitler, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın bölgede ilk günden itibaren devam eden çalışmalarıyla onarılıyor ve yeniden ibadete açılıyor.

Çalışmalar kapsamında; Diyarbakır, Şırnak, Hakkâri ve Mardin’de, 100’ün üzerinde camide onarım işlemleri tamamlandı ve camiler yeniden ibadete açıldı.

Onarım çalışmalarının uzun bir süreç gerektirdiğini belirten Diyanet İşleri Başkanlığı Yatırım Emlak ve Teknik Hizmetler Daire Başkanı Dursun Duyar; teknik ekiplerin bölgede sokağa çıkma yasağı devam ederken yaptığı çalışmaları anlattı. “DİB bu süreçte çok hızlı hareket etti. Olayın olduğu ilk günden itibaren bölgeye intikal etti ekiplerimiz ve incelemelerde bulundu. Sokağa çıkma yasağı varken ekiplerimiz emniyet güçlerimizin nezaretinde bölgedeydi ve hasar tespit çalışmalarına katıldılar.”

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, bölgede hasar gören camilerin onarılmasının yanı sıra yeni yapılan cami ve mescitlerin inşasına da katkı sağlıyor.

Ayrıca Dursun Duyar: “Şimdi yaraları sarma zamanı kampanyası kapsamında 2016 yılında 6 milyon tl gibi bir rakam bölgeye destek sağladık. Ayrıca bölgeye yeni yapılan cami ve kuran kurslarıyla ilgili bölgeye 9 milyon tl yardım sağlamış olduk. Çocuklarımız büyüyor, gençlerimiz yetişiyor. Bunların hem ibadet ihtiyaçlarını hem ibadet ihtiyaçlarını karşılamak için bölgede kuran kurslarımıza ve camilerimize çok ihtiyaç var.” diye belirtti.

Bölgede bulunan tarihi camiler ise Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği halinde restore ediliyor. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan ve büyük hasar gören tarihi kurşunlu camiinin, 2018 yılında ibadete açılması planlanıyor. Dört ayaklı minare ve şeyh muahhar camiinde ise onarım işlemleri bu yıl içerisinde tamamlanacak.