Hac Kayıtları Başladı

19 Ocak 2016 Salı

Kutsal toprakların özlemini çekenler için heyecan dolu bir döneme girildi. Hac kayıtları bugün itibariyle başladı. Suudi Arabistan’ın uyguladığı hac kotası nedeniyle üç yıldır yeni kayıt alınamıyordu. Bu yıl ise hem önceki kayıt yapanlar kayıt yenileyecek hem de ilk kez başvuranlar kuraya girebilecek.

Hacca Gitmek İsteyip de Kaydı Olmayanlar İçin Ön Kayıtlar Başladı

Hac kayıtları bugün itibariyle başladı. Hacca gitmek isteyenler müftülüklerin hac ve umre kayıt bürolarına akın etti. Suudi Arabistan’ın uyguladığı hac kotası nedeniyle geçtiğimiz üç yıl boyunca yeni hacı kaydı alınmamıştı. Bu yıl yeni hacı adaylarının kaydı alınacak. Kayıtlar öncesi muhtemel bir yoğunluk beklentisine karşı müftülükler ek tedbirler aldı.

Hac başvurusu yapmak isteyenlerinternetten ve bulundukları ilçelerin müftülüklerinde de kayıtlarını yaptırabilecek. Peki vatandaşlar hac kaydı yaptırıken nasıl bir yol izlemeli?

"2 türlü kaydımız var. Hacıların günceleme bilgilerinde eğer değişiklikler varsa güncellemeler söz konusu. Bunlar için herhangi bir evrak gerekmez. Nüfus cüzdanı kimliğiyle geldikleri taktirde istedikleri tip değişikliklerini yaptıkları zaman biz onun kaydını yapıyoruz. Ama ilk defa kayıt yapacak olanlar evvela bankaya gidecek. Bu bankalardan bir tanesi hac ön kayıt parası yatıracak.  Yatırdıktan sonra il ve ilçe müftülüklerine müracaatını yapacak. "

Hac Başvuruları için Süre 27 Ocak Çarşamba Sona Eriyor

Hac kayıt bürolarına gelen vatandaşlar haftaiçi her gün hızlı bir şekilde hac kayıtlarını yaptırabiliyor. Başvurular müftülüklere gitmeden hac.diyanet.gov.tr adresinden de yapılabilecek. Hac başvurularının süresi,  27 ocak 2016 günü mesai bitiminde sona erecek.