“Hacca pandemiden dolayı gidemeyenlerin iade edilen paralarının zekatı verilmeli midir?”

2 Şubat 2021 Salı
“Hacca pandemiden dolayı gidemeyenlerin iade edilen paralarının zekatı verilmeli midir?”

“Hacca pandemiden dolayı gidemeyenlerin iade edilen paralarının zekatı verilmeli midir?”

Diyanet TV'nin ilgiyle izlenen ve halktan gelen dini soruların yanıt bulduğu "Diyanet'e Soralım" programında "Hacca pandemiden dolayı gidemedim, hac ibadeti için bankada duran paranın zekatı verilmeli midir?" sorusuna Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Tahir Tural cevap verdi.

“Diyanet’e Soralım” programında halktan gelen dini sorular alanında uzman konuklar tarafından cevaplanıyor.

“Elimizdeki paranın miktarı 80.18 gram altına 22 ayar bileziğe denk ise o vakitte üzerinden de bir yıl geçince zekatını vermek zorundayız.” diyen Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Tural, "Eğer paramız borçlarımızı ve tabii ihtiyaçlarımızı çıktıktan sonra nisab miktarına ulaşmış. Elimizdeki paranın miktarı 80.18 gram altına 22 ayar bileziğe denk ise o vakitte üzerinden de bir yıl geçince zekatını vermek zorundayız. Çünkü bu, asli ihtiyaçlarımız için biriktirilmemiş, tali ihtiyaçlar için biriktirilmiş olan bir paradır. Bundan ötürü zekatın verilmesi gerekir." İfadelerini kullandı.

Parayı bir yere kanalize etmiş olup olmadığına yönelik konuşan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Tural şöyle devam etti:

"Hac çıktı ama Diyanet İşleri Başkanlığı onu geri iade etti. Dolayısıyla tasarruf yetkisi tekrar şahsa geçti. Eğer Hac çıktıktan sonra o paranın belli bir miktarını Diyanet yatırsaydı, o zaman tasarruf kanalize edilmiş olurdu. Dolayısıyla üzerindeki mülkiyet sınırlandırılmış olurdu. O vakitte de zekat gerekmez. Ama para kendisine iade edilince mülkiyet ve tasarruf hakkı kendisine geçmiş olur. Üzerinden yıl geçtikten sonra da nisab miktarı olarak duruyor ise zekat vermesi gerekir."

"Diyanet'e Soralım" hafta içi her gün saat 20.00'de Diyanet TV'de...