Hacı Adayları Kabe'de

23 Ağustos 2017 Çarşamba

Yıllardır kutsal yolculuk özlemiyle yaşayan hacı adayları, yolcuklarını tamamladı ve Beytullah’a ulaştı. Hac farizasını yerine getirmek için Türkiye’den ve dünyanın pek çok yerinden kutsal topraklara giden Müslümanları, Kabe’de bu yıl rahmet karşıladı. Hacı adayları, Mekke’de çok sık görülmeyen sağanak altında ihrama girip tavaf etti. İşte bu görüntülere Diyanet Haber ekibi de ortak oldu.

Yıllarca hasretle bekledikleri kutsal yolcuk için uçağa bindiler, telbiyeler getirdiler ve din görevlilerinden son bilgileri aldılar.

Kutsal iklimin manevi heyecanı daha ilk olarak uçakta başladı hocalar din görevlilerini Mikat sınırına girmeden önce son kez bilgilendirdi.

Hacı adayları: “Çok heyecanlıyım çok mutluyum Allah herkese nasip etsin.” diyerek mutluluklarını dile getirdi.

Üç buçuk saat süren yolculuğun ardından hacı adayları Cidde’ye ulaştı, yine telbiyeler getirerek Kabe’nin yolunu tuttu.

Hacı adaylarını bu yıl Mescid-i Haram’da rahmet karşıladı.

Mekke’de çok fazla alışılmış bir durum olamayan yağmur yağışı altında hacı adayları gözyaşlarıyla yakarışta bulundu.

Hacı adayları ilk tavaflarının ardından Sefa ve Merve tepeleri arasında Say vazifelerini yerine getirdi.

Sağanak yağış altında ilk tavafını gerçekleştiren hacı adayları daha sonra say yapmak için Sefa ve Merve tepesi arasına geliyor. İşte bu noktada tıpkı Hz. Hacer’in oğlu İsmail su arayışında bulunduğu gibi Allah’a yakarışta bulunuyorlar daha sonra traş olup ihramda çıkıyorlar.

Müslümanların mağfiret dilediği mevsimde kutsal topraklara ilginin yoğun olduğu gözleniyor. Bu yıl yaklaşık 3 milyon Müslümanın hac görevini yerine getirmesi bekleniyor.