Keleş, Ürdün Uluslararası İtidal Platformu Genel Sekreteri Fauri’yi Kabul Etti

23 Ağustos 2017 Çarşamba
Keleş, Ürdün Uluslararası İtidal Platformu Genel Sekreteri Fauri’yi Kabul Etti

Diyanet İşleri Başkanvekili Dr. Ekrem Keleş, Ürdün Merkezli Uluslararası İtidal Platformu Genel Sekreteri Mervan el-Faûrî ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanvekili Keleş, Türkiye ile Ürdün’ün ortak bir tarih, ortak bir kültürünün olduğunu belirtti. İki ülke arasındaki gelişen ilişkilere değinen Başkanvekili Keleş, İslam dünyasının içinden geçtiği durumlar dikkate alındığında Diyanet İşleri Başkanlığı ile İtidal Platformu arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

İslam dünyasında yaşanan gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Türkiye ve Ürdün halklarının dini yorumlarda itidali benimsemeleri açısından benzerlikler, İslam’ın adı kullanılarak yapılan terör faaliyetleriyle ilgili mücadele konusunda karşılıklı tecrübelerin paylaşılması, radikal dini akımlarla ilgili mücadelede ortak çalışma grupları kurarak mücadele yollarının araştırılıp geliştirilmesi gibi konular da masaya yatırıldı.

İslam aleminde yaşanan güven bunalımını ve fitneleri bertaraf etmek, yaşanan krizleri aşmak için birlikte neler yapılabileceğinin konuşulduğu görüşmede, ileriki zamanda bu amaçlar doğrultusunda çalışmalar yapmak için anlaşmaya varıldı.

Ürdünlü heyet ise, Türkiye’nin özellikte DAEŞ ve benzeri terör örgütleriyle mücadeledeki örnek tecrübesinden faydalanmak istediklerini belirtti.

Görüşmenin ardından Genel Sekreter Faûrî Din İşleri Yüksek Kurulu konferans salonunda Din İşleri Yüksek Kurulu üyelerine ve uzmanlarına bir konferans verdi.