Hacı Adaylarına Tavsiyeler

1 Eylül 2015 Salı
Hacı Adaylarına Tavsiyeler

Türkiye’den son hac kafilesi 18 Eylül’de uğurlanacak… Peki, yola çıkmak üzere hala vakti olan hacı adayları bu son günleri nasıl değerlendirmeli? Maddi, manevi ne gibi hazırlıklar yapmalı? Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Mehmet Keskin hacı adaylarına önemli tavsiyelerde bulundu.

Kutsal topraklara yolculuk sürüyor… Henüz yola çıkmayan hacı adayları ise, gidecekleri günü iple çekiyor. Hac ibadeti öncesi birtakım manevi hazırlıkların yapılması gerekiyor. Ardından çıkılan yolculukta, hac farizası huşu ve samimiyet içinde ifa ediliyor.

Kutsal Yolculuk Öncesi Nasıl Bir Manevi Hazırlık Yapılmalı?

DİB Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin hacı adaylarına şu önemli tavsiyelerde bulundu;

"Üzerlerinde kul hakkı varsa sahiplerine giderek onlarla helalleşmeliler, aile efradını yeterince nafakalarını temin etmeliler, ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra gitmeleri yolculuk esnasında Müslümana yakışır şekilde vakar ve huşu içerisinde hac yolculuğunu ikmal etmeleri Cenabı Allah’ın rızasına laik olacak şekilde ülkemizin insanına milletimizin insanına yaraşır bir şekilde bu ibadeti yerine getirmelerini acizane temenni ediyor tavsiye ediyorum."

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin, dalgınlık ve gaflet içerinde yapılacak ibadetin insana hiçbir fayda sağlamayacağını vurguladı; "Dalgınlık gaflet içerinde yapılan ibadetlerin insana kazandıracağı hiçbir şey yoktur aksine insan kendi yorulmasıyla baş başa kalmıştır. Emeği boşa gidecektir. İbadetler Allah rızası için olacak. İbadet insanların hoşnutluğunu takdirini kazanmak için değil Cenabı Allah’ın rızasını kazanmak için yapılır." 

Hacı adayları, ibadetlerini yerine getirirken akıllarına takılan tüm soruları, kafile başkanlarına ve irşad ekiplerine sorabilir.