'Hacı Leylekler' Cami Kubbelerinde

13 Temmuz 2018 Cuma
'Hacı Leylekler' Cami Kubbelerinde

Yüzlerce kuş turuna ev sahipliği yapan Iğdır’da, bölgede en çok görülen kuş türlerinden biri olan leylekler bugünlerde cami kubbelerini mesken tutuyor. Yuvalarında rahatlar, kimse onları rahatsız etmiyor. Peki o leyleklere neden “Hacı Leylek” dendiğini biliyor muydunuz?

Yaklaşık 350 kuş türünün bulunduğu Iğdır’da leylekler, artık  günlük hayatın bir parçası olarak görülüyor Iğdırlılar arasında. Aras vadisi ve Ağrı Dağı Mili Parkı, coğrafi konumu ve sahip olduğu iklimi edeniyle birçok kuş türünün yanı sıra leyleklere de ev sahipliği yapıyor. 

Özellikle yılın belli bir mevsiminde Iğdır’ı mesken tutan leyleklerin yuvalarını evlerin bacalarına yapmaları bu kuşlarla sembolleşen bir görüntüdür. Artık leylekler de sıkılmış olacak ki, elektrik ve telefon direkleri, ışıklandırma sistemleri, özetle kuş bakışı görüntü veren her yer onlara yuva mekanı oluyor.

Bugünlerde camilerin kubbelerini mesken tutan leyleklerin keyfi yerinde

Bugünlerde ise leylekler için trend, cami kubbeleri. Nuh nebi camii de onlardan biri. Şehrin mahalle ve köylerini mesken tutan leyleklere halk yıllardır o kadar alışmış ki, onlara hacı leylek diyorlar. Bu isimlendirmenin de bir mantığı var tabii; "Genelde bunlar kış aylarında güneyden kuzeyden güneye doğru gittiklerinden yani arap yarımadasına doğru gittiklerinden bunlar halkımızca kutsal sayılıyor. Yeri geldiğinde de zaten ığdırdaki leyleklere hacı leylek die bir ünvan verilmiş."

Leylekler Iğdır’ı ve cami kubbelerindeki yuvalarını o kadar seviyorlar ki göç mevsimi geldiğinde bile yerlerinden ayrılmıyorlar.