Hacı Osman Torun Camii Dualarla Açıldı

24 Mayıs 2019 Cuma
Hacı Osman Torun Camii Dualarla Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eyüpsultan'da yapımı tamamlanan Hacı Osman Torun Camii’nin resmi açılışını yaptı. Cuma namazının ardından düzenlenen törende, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş dua etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada vatandaşların Ramazan ayını tebrik ederek, açılan caminin Eyüpsultan'a ve tüm Müslümanlara hayırlı olmasını diledi.

Eyüpsultan'a güzel bir eser kazandırılmış olduğunu belirten Erdoğan, caminin erkek-kadın mescidi ve konferans salonuyla adeta bir külliye gibi faaliyette bulunacağını dile getirerek, etrafının da Selçuklu mimarisinin güzel bir örneğini teşkil ettiğini söyledi.

Burada görev yapacakların bu eserin hakkını vermeleri gerektiğini belirten Erdoğan, “Buralardan yetişecek yavrularımız bizler için büyük önem arz ediyor. Bu vesileyle de tekrar, Rabbim bizleri Ramazan-ı Şerife kavuşturduğu gibi inşallah Ramazan Bayramı'na da kavuştursun diyorum. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan bu mübarek ayın alem-i İslam'ın intibahına, ittihadına vesile olmasını da Rabbimden niyaz ediyoruz” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, törende dua etti

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, caminin açılışında yaptığı duada şu niyazda bulundu:

“Ya Rab bizleri senin yolundan ayırma, gençlerimizi ve çocuklarımızı, bütün Müslümanları sırat-ı müstakim üzerine daim eyle. Azıp sapmışların, gazaba uğramışların yolundan bizleri uzak eyle Allah’ım. Ya Rab, şuraya uzaktan yakından toplanmış, bu mübarek caminin açılışı için gelmiş, dualarımıza amin diyen mümin kullarını umduklarına nail, korktuklarından emin eyle. Kur'an ayı, Ramazan ayını en güzel bir şekilde değerlendirmeyi, Kur'an'la bedenlerimizin, ruhlarımızın nurlanmasını nasip eyle Allah'ım. Bu camiyi mahallemiz, milletimiz, ülkemiz ve Müslümanlar için hayırlı ve mübarek eyle Allah'ım. İçini en güzel bir şekilde mektep yapmayı, ilim, irfan ve hikmet merkezi olarak değerlendirmeyi bize nasip eyle Allah'ım. Ya Rab, Bedir’den Çanakkale'ye, 15 Temmuz’dan günümüze milletimiz, ırzımız, namusumuz, ezanımız ve bayrağımız için fedai can eden şehitlerimize rahmet eyle. Allah'ım gazilerimize acil şifalar nasip eyle, uzun ömürler ihsan eyle. Allah’ım bu caminin projesinden tamamlanmasına kadar emeği geçen herkesin geçmişlerinin ruhlarını şad eyle, kendilerine hayırlı ömürler nasip eyle Allah'ım.”

Törene, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun da katıldı.