Hacılar Medine'de

8 Eylül 2017 Cuma

Hacıların bir bölümü şu sıralarda, peygamber şehri Medine’yi ziyaret ediyor. Bu şehirdeki en önemli ziyaret mekanı ise elbette, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in kabrinin yer aldığı Mescid-i Nebevi.

Mekke’deki hac vazifelerini tamamlayan müslümanlar akın akın Medine’ye geçiyor.  Hacılar, ilk adı Yesrib olan bu şehirde önce Peygamberimiz’in kabrini ziyaret ediyor.  Medine'ye gelen her müslümanın ilk durağı mescidi nebevi oluyor, insanlar akın akın efendimizin kabrini ziyaret ediyor ona selam ve salat getiriyor.            

Dünyanın dört bir yanından gelen müslümanlar, Peygamber Efendimiz’i selamlama fırsatı buldukları o özel anlarda gözyaşlarına boğuluyor.

Medine'ye gelen müslümanlar tüm vakit namazlarını Mescid-i Nebevi'de kılmaya özen gösteriyor.

Peygamberimizin eviyle minberinin arasında bulunan alan Ravzayı Mutaahhara olarak biliniyor. Ravzayı Mutahara’da namaz kılmak her müslüman için çok önemli çünkü burası yeryüzünde cennetten bir köşe olarak biliniyor                       

Mescidi nebevi yeryüzündeki en özel 3 mescitten biri. Burayı ziyaret eden, peygamberin huzuruna çıkan müslümanlar günlerini dua ibadet ve niyazla geçiriyor.