Hadis Alimi Prof. Dr. Raşit Küçük Anısına...

22 Kasım 2022 Salı

Hadis Alimi #ProfDrRaşitKüçük Anısına...

Diyanet TV, ömrünü ilme adamış, binlerce öğrencinin üzerinde emeği olan Din İşleri Yüksek Kurulu eski Başkanı ve Hadis Alimi Prof. Dr. Raşit Küçük için taziye videosu hazırladı.

Diyanet TV'nin sosyal medya hesaplarında da yayınlanan "Hadis Alimi #ProfDrRaşitKüçük Anısına" adlı videoda, Merhum Raşit Küçük'ün Diyanet TV programlarından "Bir Asır Bir Çınar"a verdiği röportajı ekranlara yansıdı, videoda Diyanet TV’nin taziye mesajı da vardı.

Hayatı boyunca ilmi ile pek çok öğrenci yetiştirmiş Küçük için hazırlanan videoda, Küçük'ün ilim insanlarına ettiği şu nasihatler yer aldı:

"İlim sahipleri basiretli insanlar olmalı ve millete daima hayrı tavsiye etmelidir. Daima doğruyu, güzeli, iyiliği tavsiye etmelidir. Bu dönemde Türkiye'de özellikle İmam - Hatip liselerinin sayılarının artmış olması, İlahiyat fakülteleri hiçkimseyi rahatsız etmemelidir. Çünkü din, bu milletin olmazsa olmaz hayati meselelerinin birincisidir. Bu milleti birlikte tutan beraber olmamızı sağlayan, gücümüzü ve kuvvetimizi aldığımız en önemli alan dinimizdir. Bunun için dinin ve dindarların çoğalması önemlidir. Din için gelişi güzel şeyler, din için söylense bu toplum tarafından kabul edilmeyecektir. Ben bu inançtayım. Gençlerimiz, iyi yetişen insanlar olmalıdır. Anneler babalar bunlara büyük önem vermelidir. Eğitimciler büyük önem vermelidir. Çünkü ahlak, eskimeyen kurallar bütünüdür. Dolayısıyla 'şunun modası geçmiş, bunun vakti geçmiş' gibi İslam'ın temel yaklaşımlarını dışlayan kurallara itibar edilmemelidir. Bizim dünyaya vereceğimiz en önemli mesaj İslam'ın güzelliklerini insanlığa yaymak, onlara örnek olmaktır. Ben bunları talebelerime yıllarca söyledim. Hem vaaz kürsülerinde vaaz-ı nasihat ettim hem de çağrıldığım bütün toplantılara görev bilerek mümkün mertebe iştirak ettim. Her yerde de bunları çok açıklıkla söyledim."

Diyanet TV'nin taziye mesajında yer verilen ifadeler ise şöyle:

"Prof. Dr. Raşit Küçük'e Allah'tan rahmet, ailesine, öğrencilerine ve ilim camiasına başsağlığı diliyoruz. Mekanı cennet, makamı âlî olsun."