Hak Dini Kur’an Dili Yeniden Basıldı

5 Ocak 2016 Salı

İslam alimleri tarafından en güvenilir Türkçe tefsir olarak kabul edilen Elmalılı Hamdi Yazır’ın Hak Dini Kur’an Dili isimli eseri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yeniden basıldı. Başkanlık, bu önemli eseri, orijinali gibi eski türkçeyle yayınlayarak başta akademisyenler olmak üzere tüm okuyucuların hizmetine sundu. İmam Buhari’nin ünlü hadis kitabı da çok yakında yeniden basılacak… 

Elmalılı Hamdi Yazır’ın Eseri Eski Türkçe Olarak Okuyuculara Sunuldu

Cumhuriyet’in ilanından sonra yazılan ilk tefsir olma özelliği taşıyor. İlk nüshaları eski yazı yani Osmanlıca Türkçesiyle yazılmış… İlim dünyasında, Osmanlının son dönemine ve Cumhuriyet ilk yıllarına damgasını vuran Elmalılı Hamdi Yazır’ın en önemli eserlerinden olan Hak Dini Kur’an Dili tefsiri, Diyanet İşleri Başkanlığınca orijinal haliyle yeniden basıldı. 

Hak dini kur’an dili islam alimleri tarafından en güvenilir türkçe tefsir olarak kabul ediliyor. Eski alfabenin kullanıldığı 13 ciltlik dev eser okuyucuya sunuldu.

İmam Buhari’nin Tecrid-i Sarih ve Tercemesi İsimli Eseri Basım Aşamasında

Kuranı kerim’deki her söz ayet ayet osmanlıca açıklanıyor. Akademi ve ilim camiası ile eski yazıyı okumayı bilen vatandaşlar islam’ın rahmet mesajını bu önemli tefsirin orijinalinden anlama imkanına sahip olacak. Diyanet işleri başkanlığı imam buhari’ye ait ünlü hadis kitabının da yeniden basılacağının müjdesini verdi. Tecridi sarih ve şerhi isimli hadis kitabının yeni baskısı için çalışmalar son aşamada. 13 ciltten oluşan eserin dijital ortama da aktarılması hedefleniyor.