Halep’te Sivil Kıyım

27 Eylül 2016 Salı
Halep’te Sivil Kıyım

Halep’te büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Suriye rejimi ve Rus jetlerinin kuşatması altındaki kentte, son hava saldırılarında 80’den fazla sivil hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler Halep’te yaşananları “barbarlık” olarak nitelendirdi.

Dünya bir şehrin yok edilişini izliyor. Suriye’nin halep kentinde siviller bombardıman altında can veriyor. Halep; Vakum, Fosfor ve Varil bombalarıyla vuruldu. Rejimin kuşatması altındaki semtlere yönelik son hava saldırısında ölen sivillerin sayısı 85’e yükseldi. 

Esed’e Bağlı Rejim Güçleri Son Bir Hafta İçinde 444 Sivili Katletti

Ateşkes’in bitirildiği 19 eylül’den bu yana rusya destekli esed güçlerinin bombardımanlarında ölen sivil sayısı 444’e, yaralı sayısı ise bin 585’e yükseldi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Halep’ten gelen dehşet verici haber üzerine toplandı. Genel sekreteri Ban ki Mun, saldırılarda bazı kimyasal silahların kullanılmasının savaş suçu olduğunu söyledi. 

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power ise, Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarını eleştirdi, Halep’te yaşananları katliam ve barbarlık olarak nitelendirdi. Toplantıda, Suriye rejimi temsilcisi Beşar Caferi söz alınca, ABD, Fransa ve İngiltere büyükelçileri salonu terk etti.