''Hayatımı Yazsam Roman Olur'' Dedi…

19 Şubat 2019 Salı

''Hayatımı Yazsam Roman Olur'' derler ya, işte bu sözü Düzce’de yaşayan 90 yaşındaki Seyit Cihangir, bizzat yaşama geçirdi. 10 yaşından beri, bir nevi günlük tutarak yaşadıklarını yazan Seyit Dede, şimdi o notlarını bir kitapta topluyor. Yılların yorgunluğuna rağmen, bir taraftan da yazmaya devam ediyor. 

90 yaşındaki Seyit dede 80 yıldır yaşadıklarını bir kitapta toplayacak

Elinden kalemi kağıdı hiç düşürmedi. 90 yıllık ömrünün 80 yılını yazarak geçirdi. Sonunda o yazdıklarını, yani hayatını bir kitapta toplamaya karar verdi. Seyit Cihangir Niğde’de doğup büyümüş, evlenince Ankara’ya yerleşmiş. Baba mesleği olan bakkalcılık yapmış. Güzel paralar kazanmış. Ancak eşini kaybettikten sonra birikimini 6 çocuğuna dağıtmış, yaşadığı evini de Türk Kızılayı'na bağış yaptıktan sonra Akçakoca Yaşlılar Konuk Evi'ne yerleşmiş.

Seyit Dede'nin ilginç yaşamının satır aralarında farklı detaylar da var. Onlardan biri de, 80 yıldır yaşadıklarını kaleme alması. Her gün yazmış; kısa notlar, başlıklar halinde kağıda dökmüş, yaşadıklarını. Şimdi de onları, bir kitapta toplamak istiyor. Yazmaya olan tutkusunu takdir etmemek mümkün değil Seyit Dede’nin. dahası bu zamana kadar yazdıklarını kitaplaştırdıktan sonra da, Allah ömür verdikçe kalemi elimden bırakmayacağım diyor.