Helal Pazarı Büyüyor

20 Mayıs 2016 Cuma

Helal Ürünlerle İlgili Farkındalık Artıyor, Dünyada 860 Milyar Dolarlık Helal Pazarı Var

İslam dininin gereği ve müslümanların en önemli hassasiyetlerinden olan helal ürünlerle ilgili farkındalık dünya çapında artıyor. Helal pazarı dünyada 860 milyar dolarlık bir bütçeye ulaştı. Helal sertifikalı ürünler ise bugün birçok önemli fuarda tanıtım imkanı buluyor.

Dünya genelinde helal yollarla imal edilen ürünler artıyor, helal pazarı git gide büyüyor.helal ürün duyarlılığı üretim ve alışveriş aşamasında artık daha çok kendini hissettiriyor. 

Tükettiğimiz gıdalar, kozmetik ürünleri ya da temizlik maddeleri. Tüm bu ürünlerin helal olanının kullanılması islam dininin gereği ve müslümanların en önemli hassasiyetlerinden biri. Bu hassasiyeti ve farkındalığı artırmak için ramazan ayının 17. Günü aynı zamanda Dünya Helal Günü olarak kabul ediliyor. 

Şimdiye kadar pek çok ülkede bu hassasiyete dikkat edilmediği için helal sertifikalı ürünlere ilgi arttı. Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığının da onayından geçen helal sertifikalı ürünler fuarlarda tanıtılıyor. 200’den fazla markanın sergilendiği Helal Expo da bu fuarlardan biri.

Fuarı; Türkiye’den Dünya Helal Konseyi’ne üye tek kurum olan gıda ve ihtiyaç maddeleri denetleme ve sertifikalama araştırmaları derneği düzenliyor. Her yıl birçok islam ülkesinin katıldığı fuara bu yıl 50 bini aşkın ziyaretçinin katılımı bekleniyor. 

Fuarda helal yollarla üretilen birçok ürün ziyaretçilerle buluşacak.