Hem Dürüstlük, Hem Vefa…

2 Nisan 2019 Salı

Sakarya’dan biraz acı, biraz dürüstlük ve vefa örneği bir cami süslemesi hikayesi. Camilerde hat süslemesi yapan eşini kaybeden Çiğdem Ak, onun yarım bıraktığı caminin işini kendisi tamamladı.  Zira, bu sanatı hayattayken eşinden öğrenmiş ve hatta son dönemde birlikte çalışmışlardı. 

Vefat eden hat ustası kocasının yarım bırakmak zorunda kaldığı işi kendisi tamamladı

Camilere süsleme yapan hat ustası eşi vefat etti yarım kalan işini tamamlamak için kolları sıvadı. Sakarya’da yaşayan 53 yaşındaki Çiğdem Ak, eşi Mehmet Ak sayesinde hat sanatıyla tanıştı. Onun çalıştığı camileri gezip gördükten sonra bu süsleme işine merak sardı. Eşine yardımcı olmaya karar verdi.

Aslında mesleği muhasebeci olan Çiğdem Hanım, eşiyle birlikte birçok caminin içini hat çalışmalarıyla süsledi.ancak acı bir olayla, mutlulukları bozuldu. 4 ay önce eşini kaybetti. Eşinin ani vefatıyla büyük üzüntü yaşayan Ak, kocasının yarım bırakmak zorunda kaldığı işi kendisi bitirdi.

Çiğdem hamım, rahmetli olan eşinin bir çırağını da yanına alarak Sakarya'nın Söğütlü ilçesindeki camide yarım kalan hat işini tamamladı. Çiğdem Ak, hem verdiği sözü yerine getirdi hem de eşine olan vefasını gösterdi.