“Kuds-ü şerif ‘imdat’ diye çağırıyorsa her Müslümanın o sese kulak vermesi lazım”

2 Mart 2015 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Uluslararası Kudüs Enstitüsünden konukları vardı.Ziyaret sırasında Kudüs’ün İslam alemi için taşıdığı öneme vurgu yapan Başkan Görmez, Kudüs ziyaretiyle ilgili tartışmaları da gündeme getirdi.

 

Kudüs'ün sesini dünyaya duyurmak için kurulan Uluslararası Kudüs Enstitüsü heyeti, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret etti. Görüşmede bölgedeki son durum ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile enstitü arasında başta eğitim faaliyetleri olmak üzere çeşitli konularda yapılabilecek işbirliği konuları ele alındı. Ziyarette konuşan Görmez, Kudüs’ün İslam alemi için önemine dikkat çekti. Başkan Görmez, şöyle konuştu: “Kudüs adına bir müesseseye ümmetin her ferdi zorunlu olarak üyedir. Kuds-ü şerif ‘imdat’ diye çağırıyorsa her Müslümanın o sese kulak vermesi lazım. Yaşayan bir Türk şairimiz der ki,‘Kalbimin yarısı Kabe’dir, yarısı Mescidi Nebevi’dir. Fakat bu kalbin üzerinde onu koruyan bir zar vardır, o da Kudüs’tür."

 

Görüşmede Kudüs’e yapılması planlanan ziyaret de gündeme geldi. Bölgedeki hassas durum nedeniyle farklı görüşler ortaya atıldığını ifade eden Başkan Görmez, Kudüs’teki Müslümanlara sahip çıkmanın önemine vurgu yaptı: “Bazı kardeşlerimiz bu haliyle Kudüs ziyaretini çok uygun bulmuyorlar. Yani işgali meşrulaştıracak şekilde ziyareti doğru bulmayan kardeşlerimizin olduğunu biliyorum. Bazı kardeşlerimiz ise ziyaret etmemenin başkalarına terk etmek manasına geldiği için ziyaret etmek gerektiğini söylediler. Bu iki görüşün hassasiyetleri aynı aslında fakat uzun tartışmalardan sonra yalnız bırakmamanın, gidip sahip çıkmanın daha doğru olduğu kanaatine vardık.”

 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, umre yolculuğuna Kudüs ziyaretinin de eklenmesi konusundaki kararlarını hatırlattı; eski bir geleneğin yeniden başlatılmasının bölgedeki Müslümanlar tarafından sevinçle karşılandığını belirtti.