Hocalı Katliamının 27.Yılı

2 Nisan 2019 Salı

27 yıl önce bugün, Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde, Hocalı’da; Ermenistan ordusu ve silahlı çeteler tarihe kara bir leke olarak geçen bir kabus geçesi yaşandı. Ermeni ordusu ve silahlı çeteler Azeri beldesinde çoğunluğu çocuk, kadın ve yaşlı 613 Azeri kardeşimizi şehit etti. Her fırsatta soykırım suçlamalarıyla,  mazilerindeki bu vahşeti örtbas etmeye çalışanlara ve bu katliamlara göz yumanlara bir kez daha tepki yağdı. Hocalı katliamının 27.yıldönümünde, kardeş Azerbaycan’ın acılarını paylaşıyor, şehitleri rahmetle anıyoruz….

Tarihe kara bir leke olarak geçen katliamın şehitleri rahmetle anıldı

1992 yılında yaşanmıştı, o vahşet gecesi... Dağlık Karabağ’ı işgal eden Ermeni güçleri 25 şubatı 26 şubat'a bağlayan gece Hocalı kasabasının giriş ve çıkışını kapattı. 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 Azeri vahşice şehit edildi. Bu vahşet tarihe Hocalı katliamı olarak geçti. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü, bu vahşiliği Dağlık Karabağ'ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliam olarak nitelendirdi. Ama, yaşanan tam bir soykırımdı.

Azerbaycan’da Hocalı şehitlerini anma programları düzenlendi. Azadlık Meydanı'na akın eden on binlerce Azerbaycanlı, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve devlet erkanıyla Ana Feryadı Anıtı'na yürüdü. Hocalı'da yaşanan vahşete tanık olanlar, yakınlarını kaybedenler göz yaşları içinde dualar okudu. Yaşanan acılar bir kez daha yürekleri yaktı.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral ile Türk kurum ve kuruluşların temsilcilerinin de katıldığı törende, anıta karanfiller bırakıldı. Azerbaycan halkının acılarını türkiye de en derinden hissediyor. Türkiye, katliamı ve Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarında süregelen işgalini şiddetle kınadı; "Bu katliamı ve Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarındaki süregelen işgalini şiddetle kınıyoruz. Azerbaycanlı kardeşlerimizin 27 yıl önce Hocalı'da maruz kaldıkları katliamın acısını derinden hissediyor ve samimiyetle paylaşıyoruz."

İslam İşbirliği Teşkilatı da bir mesaj yayınlayarak hayatını kaybedenleri rahmetle andı ve Azerbeycan'a, topraklarındaki Ermenistan işgalini bitirmek için harcadığı çabalara ve girişimlere tam destek verdiğini açıkladı. Türkiye’dan Nahçıvan’a giden 13 Türk dağcı Haça Dağı'na tırmanarak katliamı protesto etti. Türk dağcılar, 27 yıl önce gerçekleştirilen katliamda şehit düşenleri zirvede andı.