İlk Hacı Kafilesi Cuma Günü Yola Çıkıyor

1 Temmuz 2019 Pazartesi

İlk Hacı Kafilesi Cuma Günü Yola Çıkıyor…

Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gidecek ilk hacı kafilesi Cuma günü yola çıkıyor. Uzun ve heyecanlı bekleyişin ardından ilk kafile, 5 Temmuz Cuma günü Denizli, Kütahya ve Konya’dan Medine’ye hareket edecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2019 yılı hac kurasında isimleri çıkan hacı adaylarının hac farizasını güvenli bir şekilde yerine getirebilmeleri için gerekli çalışmaları tamamladı. Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl hac organizasyonu için aylar öncesinden hazırlıklara başlıyor. Bu yıl hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek 80 bin hacı adayına 4 bin din görevlisi rehberlik edecek. Ayrıca bu yıl hac organizasyonunda 420 irşat görevlisi bayan hacı adaylarına dini konularda rehberlik hizmeti verecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Remzi Bircan, "İlk hacı kafilemiz 5 Temmuz'da Denizli, Kütahya ve Konya'dan aynı anda hareket edecek. Ankara'dan hareket ise 6 Temmuz itibarıyla başlayacak." dedi.

Hac ibadetinin evrensel bir mesaj ve İslam ümmetinin birliğinin sembolü olduğunu belirten Bircan, hac hizmetini Müslümanlara en iyi şekilde vermek için çeyrek asırdır canla başla çalıştıklarını ifade etti.

Hac organizasyonu için her yıl 8-9 ay önce hazırlığa başladıklarını kaydeden Bircan, "Bu yıl yaklaşık 4 bin görevliyle 80 bin hacı adayımıza hizmet edeceğiz. Bunların içinde kafile başkanları, bayan irşat görevlileri, din görevlileri, yemek dağıtım aşçılarımız, tercümanlarımız ve diğer görevlilerimiz yer alıyor." diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı ile iş birliği kapsamında hacı adaylarına sağlık hizmeti verildiğini hatırlatan Bircan, şöyle devam etti:

"Hacılarımızın sağlığı bizim için son derece önemli. Yaklaşık 500 sağlık görevlimizi Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'de istihdam ediyoruz. Malum hac ibadeti artık yaz mevsiminin ortalarına doğru geliyor. Hacılarımızın buna bağlı olarak tansiyon, şeker ve güneş çarpması gibi birtakım şikâyetlerle karşı karşıya kaldıklarında ilk başvuracakları yer Diyanet Mekke Hastanesi oluyor."

Kutsal topraklara giden hacı adayları, hac ibadetlerini tamamlamalarının ardından 17 Ağustos’tan itibaren yurda dönüş yapmaya başlayacak. 13 Eylül’de yurda dönecek son kafileyle 2019 yılı hac organizasyonu tamamlanmış olacak.