İmaret Kültürü Yeniden Canlanıyor

12 Ekim 2015 Pazartesi

Vakıflar Genel Müdürlüğü unutulmaya yüz tutmuş bir geleneği hayata geçirdi. Tıpkı Osmanlı ve Selçuklu vakıflarındaki imaret kültüründe olduğu gibi vatandaşlara sıcak çorba ikramına başladı. Başkentte her sabah işe giden vatandaşlar sıcacık çorbayla karnını doyurma imkanı buluyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Her Sabah Vatandaşa Sıcacık Çorba İkram Ediyor

Kimi yoğun iş temposuna yetişebilmek, kimi okula gitmek için sabahın erken saatlerinde yola düşüyor. Büyükşehirin karmaşasında onları Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sıcacık çorbası karşılıyor. Uygulama, Selçuklu ve Osmanlı vakıflarında yardıma muhtaç kişilerin faydalandığı imaret kültürünü yeniden canlandırmak amacıyla başlatıldı...

Vakıflara ait gelenekle başkent Ankara’da her sabah vatandaşa sıcak çorba ikram ediliyor. Sabah kahvaltı yapmaya fırsatı olmayan ya da maddiyatı elvermeyen ancak yolu Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün önünden geçen herkes, sıcak çorbayla karnını doyurma fırsatı buluyor. İmaret geleneğinden günde 1000 kişi yararlanabiliyor.

Çorba ikramı vatandaşı da sevindirdi. İlk günden talep yoğundu. Vakıflar Genel Müdürlüğü bu uygulamayı Türkiye genelinde 25 bölgeye yaygınlaştırmayı hedefliyor.