İnsan ve Müslüman Olan Hiç Kimse, Masum Bir Cana Kıyamaz

31 Temmuz 2015 Cuma

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Şırnak'taki saldırıda şehit olan 3 askerden Piyade Er Hamza Yıldırım’ın cenaze törenine katıldı.

Ankara Kocatepe Camii’ne getirilen şehidin cenaze namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Görmez, insan ve Müslüman olan hiç kimsenin masum bir cana kıyamayacağını, vatanı bekleyen Mehmetçiğe el uzatamayacağını belirtti.
 
 
Binlerce vatandaşın uğurladığı şehidin cenaze töreninde konuşan Başkan Görmez, şunları söyledi:
 
“Acıları büyük bir sabırla, teenniyle, vakarla ve hüzünle takip eden milletimin başı sağ olsun”
 
Bugün milletçe hayatını bu vatan için feda etmiş şehidimizi ve şehitlerimizi ebediyete uğurlarken hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Yüce Rabbimiz rahmet eylesin, kederli annesine, babasına, sevenlerine yüce Rabbimiz sabır, metanet, sekinet ihsan eylesin. Acıları büyük bir sabırla, teenniyle, vakarla, hüzünle takip eden milletimin başı sağ olsun.
“Bilinmelidir ki, yüce Rabbimizin adaleti ve merhameti ne kadar hak ise, gazap ve laneti de o kadar haktır”
Bugün şehitlerimize karşı en büyük vazifemiz, millet olarak, onların uğurlarına canlarını verdikleri, birlik ve beraberliği, kardeşlik ahlakı, hukuku, birlik ruhu uğruna asla taviz vermemektir. Adaletten merhametten asla vazgeçmemektir. Bilinmelidir ki, yüce Rabbimizin adaleti ve merhameti ne kadar hak ise gazap ve laneti de o kadar haktır.
 
“Ben insanım ve ben Müslümanım diyen hiç kimse bu vatan için, mukaddesat için, namusumuz için vatanımızı bekleyen Mehmetçiğe el uzatamaz”
 
‘Ben insanım ve ben Müslümanım’ diyen hiç kimse masum bir cana kıyamaz. ‘Ben insanım ve ben Müslümanım’ diyen hiç kimse cani, katil ve zalim olamaz. ‘Ben insanım ve ben Müslümanım’ diyen hiç kimse bu vatan için, mukaddesat için, namusumuz için vatanımızı bekleyen Mehmetçiğe el uzatamaz.
 
“Şehitlerimiz şahit olsun ki, onların uğruna canlarını verdikleri birlikten, beraberlikten, kardeşlikten, haktan, adaletten ve merhametten asla taviz vermeyeceğiz”
 
Şehitlerimiz bizim şahitlerimizdir. Onlar şahit olsun ki, biz onların uğruna canlarını verdikleri birlikten, beraberlikten, kardeşlikten, haktan, adaletten, merhamette asla taviz vermeyeceğiz.
 
Kocatepe Camii’nde düzenlenen törene Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve çok sayıda vatandaş katıldı.