Irak’ın Kuzeyine Hava Operasyonu

7 Eylül 2016 Çarşamba

Türkiye, terörle mücadelesini sınırlarının ötesine de taşıdı. Türk jetleri Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde 30 teröristi etkisiz hale getirdi, Hakurk ve Metina’da da 12 hedef imha edildi. Son günlerde yoğun çatışmaların yaşandığı Tendürek Dağı’nda da hava ve kara operasyonlarıyla PKK’lılar için çember daraltıldı. 

Terörle mücadele kapsamında Irak’ın kuzeyine hava harekâtı düzenlendi. Türk savaş uçaklarının dün öğle saatlerinde yaptığı bombalamada, aralarında PKK’nın lider kadrosundan isimlerinde bulunduğu 30 terörist etkisiz hale getirildi. Gece saatlerinde ise, Metina bölgesinde 4, Hakurk’ta 8 Pkk hedefi ateş altına alınarak imha edildi.

Tendürek’te Terör Operasyonu

Tendürek dağı, son günlerde, teröristlerle en şiddetli çatışmaların yaşandığı yer. Bir haftadır süren operasyonlarda 9'u asker 12 güvenlik görevlisi şehit olmuştu. Bugün Ağrı-Van arasındaki bölgede gerçekleştirilen hava ve kara operasyonuyla teröristler için çember iyice daraldı. Bir ayı aşkın süredir trafiğe kapalı olan Doğubayazıt-Van karayolundan çok sayıda zırhlı araç takviyesi yapıldı.

Şehit Köy Korucuları Son Yolculuğuna Uğurlandı

Tendürek Dağı'nda bölücü terör örgütü unsurlarına karşı yürütülen operasyonda çıkan çatışmada şehit olan 2 köy korucusu da bugün Van’da toprağa verildi. Köy korucuları İhsan Taş ve Muzaffer Aladağ geride 7 yetim çocuk bıraktı. Pkk’nın şehit ettiği korucuların cenazesinde kürtçe ağıtlar yükseldi.