İslam insanların en zor zamanlarında yetişmiş, huzuru getirmiştir

16 Mayıs 2024 Perşembe
İslam insanların en zor zamanlarında yetişmiş, huzuru getirmiştir

 “İslam insanların en zor zamanlarında yetişmiş, huzuru getirmiştir”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İslam insanların en zor zamanlarında yetişmiş, katliamı, soykırımı önlemiş ve huzuru getirmiştir.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile 29 Mayıs Üniversitesi tarafından “Savaş, Göç ve Aile” temasıyla İstanbul’da düzenlediği “6. Aile Forumu”na katıldı.

29 Mayıs Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen forumda yaptığı konuşmada Başkan Erbaş, savaş, göç ve aile kavramlarının birbiriyle iç içe olduğunu dile getirerek, “Savaş göç ve aile kavramları, dinimizin adının neden İslam olduğunu da düşünmemizi gerektiriyor. İslam, barış, huzur anlamına gelir.” dedi.

“İslam’ın barış ve huzur vaadini ortadan kaldıran unsur savaştır”

Başkan Erbaş, İslam’ın cehaletten, karanlıktan, fesattan, hasetten, her türlü kargaşadan uzak, zulümattan kurtulmuş, nura gark olmuş, aydınlığa ulaşmış bir toplum vaat etiğini belirterek, “Böyle bir vaadi ortadan kaldıran unsur savaştır, göçtür. Savaşlardan dolayı göç etmek zorunda kalan insanlardır, o insanların içine düştüğü haldir, dağılan ailelerdir. Savaş, kargaşa, zulümler ve katliamlar dolayısıyla dağılan ailelerdir.” diye konuştu.

“Dünyanın İslam’a çok ihtiyacı var”

Müslümanların her zaman mazlumun yanında, zalimin karşısında yer alması gerektiğini ifade eden Başkan Erbaş, “İslam, barışı, huzuru, insanların inançları, kültürleri, ırkları farklı da olsa onları bir arada yaşatmayı vaat eden bir sistemdir. O yüzden dünyanın İslam’a çok ihtiyacı var. İslam insanların en zor zamanlarında yetişmiş, katliamı, soykırımı önlemiş ve huzuru getirmiştir. Tarih bunun örnekleriyle dolu.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, bugün Gazze’de insanların göçe zorlandığına işaret ederek, Batı’nın desteklediği zalim siyonist işgalcilerin, çoluk çocuk, masum bebek demeden bombalarla öldürdüğünü gördüklerini belirtti.

“Aile ifsat olursa toplum ifsat olur”

İslam medeniyetinde ailenin toplumun çekirdeğini oluşturduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Ailelerin parçalanmışlığı toplumun parçalanmışlığını getiriyor. Aile parçalanırsa, aile bozulursa, aile ifsat olursa toplum ifsat olur. Geçmiş dönemlerde savaşların, göçlerin, aileleri nasıl parçaladığına bakın.” şeklinde konuştu.

Foruma, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Burhan İşliyen, Diyanet Akademisi Başkanı Doç. Dr. Enver Osman Kaan, Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Sedide Akbulut, I. Hukuk Müşaviri Selami Açan, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan, 29 Mayıs Üniversitesi Rektörü Mustafa Sinanoğlu, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş ile İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) Başkanı Prof. Dr. Mürteza Bedir de katıldı.