İslam Ülkelerinden Türkiye'ye Destek

16 Ağustos 2018 Perşembe

Türkiye’nin ABD’nin ekonomik savaşına karşı direnişine İslam ülkelerinden ve dünyanın farklı bölgelerindeki müslümanlardan destek yağıyor. Suriye’den Irak’a, Kuveyt’ten Senegal’e, Türkiye için “dualarımız sizinle” mesajı gönderiyorlar. Mısırlı bir imam, eşinin tüm altınlarını Türk Büyükelçiliği’ne giderek hibe etmek istedi.  Senegalli Muhammed’in “Eğer Türkiye ayakta kalırsa, İslam âlemi ayakta kalır” sözüyse, aslında her şeyi anlatıyordu.

Pakistan'da 25 Temmuz seçimlerinden birinci parti olarak çıkan ve başbakanlığa hazırlanan Pakistan Adalet Hareketi Lideri İmran Han "Pakistan halkı ve kendi adıma cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Türkiye halkına, karşılaştığı ağır ekonomik zorlukları aşmaları ve başarılı olmaları için dua ettiğimizin bilinmesini isterim. Türkiye, görkemli tarihinde sıkıntıların içinden hep başarıyla çıktı." dedi. Daha önce Pakistan yönetimi ve İslam dünyasından Azerbaycan, Katar ve Irak yönetimleri ABD’nin haksız hukuksuz tehdit ve yaptırımlarına karşı Türkiye’ye destek açıklaması yapmıştı.

Ankara’ya bir destek de Senegal’den geldi. Sosyal medya üzerinden örgütlenen Senegalliler Türk malı ürünleri tercih etme, ABD mallarını almama çağrısı yapıyorlar.

Kuveyt’te bir din görevlisi olan Mısırlı Seyyid Muhammed Mustafa ise Türkiye’ye müthiş bir destek mesajı verdi. Türkiye'nin Kuveyt Büyükelçiliği’ne giden Muhammed Mustafa, Türkiye ekonomisine destek için eşine ait altınları hibe etmek istediğini belirtti. Mustafa, elçilik görevlilerine "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ için sürekli dua ediyorum. Kardeş Türk halkını çok seviyorum. Sizler müslümanların umudusunuz."  dedi. Muhammed, Türk Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Atilla Uğur Başbuğ’un, teşekkür ederek söz konusu yardımı kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirtmesi üzerine üzülerek, elçilikten ayrıldı.