İslam'ın Hoşgörüsünü 16 Dilde Anlattılar

5 Mart 2015 Perşembe

 

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının desteğiyle Türkiye’de öğrenim gören Uluslararası İlahiyat Programı öğrencileri, İslam'ın "hoşgörü dini" olduğunu 16 dilde hazırladıkları videoyla anlattı.

 

 

Avrupa'da artan İslam karşıtı olaylar ve Fransa'daki mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yönelik saldırının ardından gelişen İslamofobi nedeniyle farklı ülkelerden gençlerin de aralarında yer aldığı Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 30 öğrenci, İslam'ın hoşgörü dini olduğunu anlatmak için bir proje başlattı. 

Proje kapsamında yarıyıl tatilinde ülkelerine giden öğrenciler, hoşgörüyle ilgili hadisler ve Kur'an-ı Kerim'den ayetlerin yer aldığı bir video hazırladı. Yaklaşık bir ayda tamamlanan video, sosyal medya ortamında paylaşılmaya başlandı.

Projeye öncülük eden İlahiyat Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Mesut ArslanFransızca, Almanca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Norveççe ve İbranice'nin de aralarında yer aldığı 16 dilde hazırlanan videonun, yarıyıl tatilinde ülkelerine giden öğrencilerce kendi dillerinde oluşturulduğunu söyledi.

 

Projede görev alan öğrenci Süheyla Oruç da Batı'da İslam'ın doğru yansıtılmadığını ifade ederek, "İnsanlar İslam'ın ne olduğunu bilmiyor. Peygamber Efendimizin kim olduğunu, nasıl yaşadığımızı bilmiyorlar. Kadınların baskı altında yaşadığı yönünde bir inanış var mesela. O yüzden biz de böyle bir proje hazırlamak istedik. Bir şey yapalım, insanlar bizi duysun, birşeyler değişsin istedik" ifadelerini kullandı.

İslam'ın barışı temel bir değer olarak yücelten din olduğu vurgusunun yer aldığı videoda, Kur'an-ı Kerim'deki 114 sureden 113'ünün merhamet ve şefkat ifadeleriyle "Rahman ve Rahim olan Allah'ın" adıyla başladığı belirtiliyor.

"İyilik ve kötülük eşit değildir. Kötülüğü en güzel şekilde karşıla. İşte o zaman sana düşman olan kişi dostun olur" ifadesiyle Fussilet Suresi 34. ayete de videoda yer veriliyor.

Hazreti Muhammed'in "Başkalarına merhamet göstermeyene Allah da merhamet göstermez", "En iyi Müslüman elinden ve dilinden emin olunandır", "İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur; eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir" hadisleri de farklı dillerde okunuyor.