İsrail’in Devlet Terörü

3 Nisan 2018 Salı

İsrail güvenlik güçlerinin toprak günü yürüyüşüne katılan Filistinlilere müdahalesinde şehitlerin sayısı 18’e yükseldi. Fanatik yahudiler ise bir kez daha Mescidi Aksa’ya girerek ayin yaptı. Grubun içinde ABD’nin Telaviv büyükelçisi de vardı.

Toprak günü yürüyüşünde şehit olanların sayısı 18’e yükseldi

Abluka altındaki Gazze’de Cuma günü başlayan toprak günü yürüyüşlerine müdahale eden İsrail güvenlik güçlerinin şehit ettiği Filistinli sayısı 18’e yükseldi. 3 Filistinlinin cenazesinin İsrail askerlerince alıkonduğu ortaya çıktı. 47’sinin durumu ağır 2 binden fazla Filistinlinin de yaralandığı olaylar için Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki, BM'ye başvuracaklarını açıkladı. Maliki, "ya BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten olaylarla ilgili soruşturma komisyonu kurulması yönündeki önerisini eyleme dönüştürmesini talep edeceğiz ya da Filistinlilere uluslararası koruma sağlanması için BM Güvenlik Konseyine Karar Tasarısı sunacağız." dedi..

Mescid-i Aksa’da ayin yapan yahudiler arasında ABD Büyükelçisi Friedman da vardı

Gazze sınırında "Büyük Dönüş Yürüyüşü" eylemlerinde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 18 filistinli daha yaralandı. Hamas siyasi büro başkanı İsmail Heniyye ise Gazze’deki durumu görüşmek üzere olağanüstü toplanma kararı alan Arap Birliği'ne "İsrail'in yargılanması için saldırı ve insanlığa karşı işlediği suçları Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıması" çağrısında bulundu.  

Bu görüntülerse El-Halildeki bir Filistin kampımndan yansıdı kameralara. Filistinli ailenin evine baskın yapan İsrail eskerleri 14 yaşındaki bir çocuğu gözaltına aldı. Ailesini de silahla öldürme tehdidinde bulundu.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'teki Mescid-i Aksa'da ise fanatik yahudiler yine kışkırtıcı bir eylem yaptı. İsrail polisinin eşliğinde yüzlerce fanatik yahudi, Mugrabi Kapısı'ndan içeri girerek, iki kez 'Talmudik Ayini' gerçekleştirdi.ABD'nin Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman da oğlu ve torunu ile birlikte ayinlere katıldı. Friedman, "burada bulunmak büyük bir onur, yahudilerin burada bulunmaları bile bir nimettir" dedi.