İsrail’in Yahudi Yerleşimlerini İlhak Girişimi

3 Ocak 2018 Çarşamba

Filistin’de ise İsrail’in yahudi yerleşimlerinin bulunduğu alanları ilhak etme girişimine tepkiler sürüyor. Bu arada İsrail yargısı Filistinli cesur kız temimi ve ailesinin gözaltı süresini 8 gün daha uzattı.

Karara Tepkiler Sürüyor, Cesur Kız Temimi’nin Gözaltı Süresi Uzatıldı

Ramallah'ta ailesiyle yaşadığı eve baskında annesi ile birlikte gözaltına alınan temimi, bir kez daha İsrail mahkemesine çıkarıldı.  Gözaltı süresi bu kez 8 gün daha uzatıldı.

İsrail askerlerinin işgal altındaki topraklarda gözaltıları sürdü. Batı Şeria'da 12 Filistinli gözaltına alındı. İsrail hapishanelerinde 300'ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinlinin bulunduğu belirtiliyor. İşgal altındaki Filistin toprağı olan Batı Şeria'daki yasa dışı yahudi yerleşim birimlerinin İsrail'e ilhakını öngören yasa tasarısının iktidardaki Likud Partisi tarafından onaylanmasına tepkiler ise sürüyor. 

Filistin Ulusal Konseyi, "Filistin halkı ve haklarına karşı açık bir savaştır" açıklamasını yaptı. Hamas, filistin yönetimine "barış sürecini sonlandırma" çağrısında bulundu. Katar Dışişleri Bakanlığıysa "yerleşim yerlerinde İsrail egemenliğinin uygulanmasını tamamen reddediyoruz" ifadesini kullandı. 

Malatya’da ise Mescid-i Aksa dayanışma gecesi düzenlendi. Geceye Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri de katıldı. Zuhri, Filistin davasına desteğinden dolayı Türkiye’ye teşekkür etti.

Aynı programa katılan Filistin Alimler Birliği Üyesi Muhammed Hayr Musa da, Türkiye’nin diğer İslam ülkelerince örnek alınmasını istedi. 

Bu arada İsrail savaş uçakları, Gazze'de, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları'na ait askeri bir mevziyi bombaladı.