İsrail Terörü Yine Can Aldı

11 Nisan 2018 Çarşamba

Gazze sınırında toprak günü direnişi sürerken, Nablus kentinden bir Filistinlinin daha şehit olduğu haberi geldi. Cezaevinde İsrailli görevlinin sözlü tacizine maruz kalan cesur kız Ahed Temimi’nin uğradığı çirkinlikse, görüntülerle de belgelendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da olaya sert tepkİ gösterdi. 

İsrail askerlerinin, Gazze sınırındaki Büyük Dönüş Yürüyüşü'ne saldırılarında yine kan aktı. Askerlerin açtığı ateşle 6 Filistinli yaralandı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu gösterilere karşı vahşice karşılık vermeye devam edeceklerini söyledi. Netanyahu “Açık ve net bir ilkemiz var. O da “sana zarar vermek isteyene sen daha önce zarar ver' ilkesidir. Gazze Şeridi'nde hiç kimsenin bize zarar vermesine izin vermeyecek, biz onlara zarar vereceğiz" dedi.

Nablus’tan ise şehit haberi geldi. 30 yaşındaki Muhammed Abdülkerim Merşud Doğu Kudüs’te "bıçaklı saldırıda bulunduğu" iddiasıyla bir Yahudi yerleşimci tarafından vurularak ağır yaralandı. İsrail güvenlik güçlerince hastanede gözaltına tutulan Muhammed şehit oldu.

Halen cezaevinde tutulan Filistinli cesur kız Ahed Temimi’ye, cezavinde bir görevli tarafından sözlü tacizde bulunulması, babası tarafından açıklanmıştı. Baba Basil et-Temimi, İsrail askeri hapishanesinde tutulan kızının, İsrailli bir erkek istihbarat görevlisinin sözlü tacizine maruz kaldığı anlara ilişkin o görüntüleri basınla paylaştı.

Görüntülerde İsrailli istihbarat görevlisinin sorgu sırasında Temimi’ye açıkça tacizde bulunduğu konuşmaların deşifresiyle de ortaya kondu. 

İsrailli sorgu memurunun ahlaksızlığı ve Temimi’nin dik duruşu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da gündemindeydi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “O yavrumuz o kızımız. Odada bir başka bayan polis yok erkek. Ama o tabi görünüşte erkek onu da söyleyeyim size onların karşısında nasıl asil duruyor asla taviz vermiyor. Kardeşlerim kadınımız da erkeğimiz de bu duruşundan taviz vermeyecektir. 

Filistinli Gazeteci Yasir Murtece’yı şehit eden İsrail, basın mensupları tarafından protesto edildi. Gazze'nin doğu sınırında El-Bureyc mülteci kampı yakınlarında düzenlenen gösteride, 6 Nisan günü İsrail askerleri tarafından şehit edilen meslektaşları Yasir’in fotoğrafını taşıdı.  İsrail, bu gösteriye de tahammül edemedi. Gösteriye göz yaşartıcı gazlarla müdahale edildi.